• Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
  • Darmowa dostawa już od 200 zł Darmowa dostawa już od 200 zł
  • Bezpieczne formy płatności Bezpieczne formy płatności
Logo mobile

Czy kolagen pomaga na włosy?

10 listopada 2022

Piękne, znakomicie odżywione, zdrowe włosy są marzeniem i celem wielu osób. Do pielęgnacji włosów wiele z nas przykłada dużą wagę na co dzień. Z pewnością też stosujesz się do włosowych rytuałów, które polecają odpowiednią kolejność, specjalne preparaty, osobne środki do skóry głowy.

Umyj włosy delikatnym szamponem, nałóż maskę, zrób peeling. Efekty kuracji mogą być mniej lub bardziej zadowalające. A wszystko dlatego, że nie tylko działania zewnętrzne mają wpływ na stan i kondycję włosów. Lśniące włosy mogą być efektem stosowania kosmetyków. A zdrowe włosy to wypadkowa wielu czynników. I te z wnętrza organizmu są o wiele istotniejsze.

Naturalny kolagen i dieta wspierająca zdrowie włosów i paznokci

Oczywiście ogromne znaczenie dla organizmu ma dieta bogata w odpowiednie składniki. Minerały i witaminy to nie wszystko. Na szczęście coraz więcej mówi się o znaczeniu kolagenu – kolagen nadaje włosom odporność. Nie jest już tylko tajemniczym składnikiem kremów.

Kolagen to białko, które odpowiedzialne jest za procesy budowania tkanek i utrzymywania ich prawidłowej kondycji. Od obecności i poziomu kolagenu zależy funkcjonowanie stawów, kości, włosów, paznokci, skóry.

Wytwarzany naturalnie w ludzkim ciele kolagen ma wpływ na zdrowy wygląd włosów i ich wzrost. Stan włosów i ich kondycję wspiera spożywanie orzechów włoskich, pestek dyni (witamina E), owoców i warzyw bogatych w witaminę C. Dobrze zbilansowana dieta to wyzwanie.

Wiele osób może zaskoczyć fakt, że witamina C w największej ilości występuje w dość nieoczywistym warzywie, którym jest… natka pietruszki. Na liście są też dzika róża czy papryka. Pomyśl, jak często je spożywasz?

Kolagen zawarty w organizmie człowieka jest na bieżąco wykorzystywany, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie stawów, kości, ale również piękne włosy, zdrowe paznokcie. Z wiekiem ilość kolagenu maleje i warto pomyśleć o kuracji kolagenem, czyli suplementacji.

Kolagen naturalny i jego znaczenie dla włosów i paznokci

Ustaliliśmy już, że jednym z najważniejszych substancji, które mają wpływ na stan (i wygląd) skóry (także skóry głowy), paznokci i włosów, jest kolagen. To białko występujące w organizmie naturalnie w tkance łącznej.

Niestety z wiekiem, ale i pod wpływem różnych innych czynników, włókna kolagenu są coraz mniej wydajne. Dobra wiadomość jest taka, że naturalny kolagen występujący w ludzkim organizmie można zastąpić suplementami.

Kolagen na włosy to prosty w suplementowaniu środek w postaci płynu pakowanego w niewielkie butelki. Wygodny, znakomicie przyswajalny, polecany każdemu, kto zauważy niedobory kolagenu i skutki w postaci łamliwych, matowych włosów. W praktyce wpływa na cały organizm, a nawet przyczynia się do funkcjonowania organów wewnętrznych.

Jak kolagen wpływa na włosy

Kolagen świetnie działa na skórę głowy – zabezpiecza jej powierzchnię, chroni przed utratą wody, zapobiega powstawaniu łupieżu. Działanie kolagenu ma też znaczenie dla samych włosów – poziom nawilżenia zwiększa się dzięki zdolności powlekania (na zasadzie okluzji) i zamknięcia wody w łusce włosa.

Stosując kolagen na włosy możesz liczyć na:

  • lepiej odżywione cebulki włosów,
  • prawidłowy wzrost włosów,
  • poprawę stanu skóry na głowie,
  • redukcję wypadających włosów,
  • mniej łamliwe włosy.

Naturalną konsekwencją stosowania kolagenu na włosy w postaci suplementów będą również:

  • lepszy wygląd skóry,
  • twardsze paznokcie,
  • większa ruchomość stawów.

To białko, które zadziała kompleksowo. Nawet jeśli sprzedawane pod postacią preparatu na poprawę wyglądu włosów, kolagen wesprze cały organizm.

Suplementacja kolagenu jako wsparcie dla włosów – i nie tylko

Kolagen wieprzowy, wołowy czy rybi jest najbardziej popularny w kontekście wsparcia dobrej kondycji sportowców. Bywa też wymieniany jako białko stosowane w medycynie estetycznej i kosmetologii. Tymczasem to coś, bez czego ludzki organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.

Niedobór kolagenu związany jest z wiekiem, ale również ze zwiększoną aktywnością fizyczną, w tym uprawianiem sportu. Skutki niedoboru mogą być kłopotliwe i znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ilość kolagenu zmniejsza się również znacząco u osób palących, spożywających duże ilości alkoholu oraz przebywających często na słońcu.

Ale kolagen w naturalny sposób ma znaczenie dla całego organizmu. Deficyt będzie odczuwalny w ogólnym samopoczuciu, w dużej mierze w obrębie stawów. Jego niedobór będzie z czasem również widoczny. Skóra staje się mniej elastyczna, dochodzi do wypadania włosów, paznokcie stają się łamliwe.

Stosowanie kolagenu warto rozpocząć od rozpoznania pełnego składu produktu. Kolagen na włosy i paznokcie może być wzbogacony o witaminy, dzięki którym efekt będzie jeszcze bardziej spektakularny.

Wpływ kolagenu na cebulki włosów

Kolagen jest źródłem aminokwasów, które odżywiają cebulki włosów. Kolagen rybi, wołowy, drobiowy są alternatywą dla tego, który produkowany jest naturalnie przez człowieka. Wszystkie wymienione rodzaje kolagenu to kolagen naturalny, pozyskiwany ze składników odzwierzęcych.

Cebulka włosowa jest silnie unaczyniona, a składnikiem, który rozszerza naczynia krwionośne jest diosmina, którą można włączyć do kuracji kolagenowej, aby jeszcze lepiej wesprzeć włosy. Warto też zwrócić uwagę na dodatki takie jak kwas hialuronowy, witamina C, E, cynk czy selen – w połączeniu z kolagenem będą dla włosów jak prawdziwy odżywczy koktajl.

Suplementy zawierające kolagen mogą skutecznie wesprzeć pracę całego ciała, ale również poprawić wygląd włosów. Efekty będą widoczne na skórze głowy, ale prawdziwie istotne procesy odbędą się w cebulkach.

Czego możesz oczekiwać od kolagenu na włosy? Przede wszystkim efektów trwalszych niż te uzyskiwane dzięki kosmetykom. Z kolagenem wydobędziesz z włosów naturalny blask. Zyskasz nawilżenie skóry, silniejsze cebulki, ponieważ niska ilość kolagenu sprawia, że włosy są słabsze.

 

 

Regularne stosowanie kolagenu dla pięknych włosów

Włosy nie bolą, przez co częściej narażamy je na ekstremalne warunki, szczególnie na mocno zróżnicowane temperatury. Farbowanie, prostowanie – między innymi takie zabiegi wpływają niekorzystnie na strukturę włosa. Włosy stają się wówczas matowe, przesuszone, dochodzi do przesuszenia i łuszczenia się skóry.

Wspierając się kolagenem w postaci płynnego suplementu możesz liczyć na efekty po kilku tygodniach. Aby je utrzymać, warto włączyć picie kolagenu do codziennych nawyków.

Nadmierne wypadanie włosów – czy kolagen pomoże

Trzeba pamiętać, że wypadanie włosów jest procesem naturalnym i występuje codziennie. Gubimy kilkadziesiąt włosów w ciągu dnia i nie jest to oznaka choroby.

O włosach nadmiernie wypadających mówimy wówczas, gdy gubimy je w większej ilości podczas mycia, czesania, gdy znajdujemy je regularnie na ubraniu lub po przebudzeniu, na poduszce.

To również po włosach – ich stanie, kondycji, wyglądzie – łatwo można poznać, że organizm nie funkcjonuje prawidłowo. Suplementacji kolagenem na włosy z pewnością nie zaszkodzi. Ale warto też zadbać o zdrowy sen, zbilansowaną dietę i upewnić się co do stanu zdrowia.

Hydrolizowany kolagen jest wskazywany jako najkorzystniejszy dla wsparcia procesów zachodzących w organizmie osób aktywnych i dbających o kondycję. Wybór odpowiedniego preparatu warto poprzedzić analizą. Kieruj się jakością, sprawdź skład kolagenu, dawkowanie.

Sięgaj po kolagen na włosy z taką samą uważnością, z jaką wybierasz inne suplementy, takie jak kwas hialuronowy.

 

 

Polecane artykuły na blogu:

Cenimy Twoją prywatność. Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Używamy plików cookie, aby zapewnić Ci wspaniałe wrażenia i pomóc w efektywnym działaniu naszej witryny. Polityka prywatności. Regulamin.