Newsletter


  SOCIAL MEDIA

  Get inspired

  Subscribe to our Newsletter for news on latest products and sales


   Szukaj

   Mindfulness – czyli higiena myśli

   Mindfulness - czyli higiena myśli

   Mindfulness – czyli higiena myśli

   Mindfulness bywa często określany praktyką uważności i treningiem rozwoju osobistego. Pomaga osiągnąć równowagę emocjonalną, wycisza i jest doskonałym ćwiczeniem trudnej sztuki koncentracji. Trening uważności jest wykorzystywany w gabinetach psychoterapeutów i innych placówkach medycznych w przypadku leczenia wielu chorób psychosomatycznych, a metodę MBCT, będącą rozszerzeniem klasycznego MBSR, wykorzystuje się w leczeniu depresji.

   Mindfulness praktykować może każdy – świadome bycie tu i teraz oraz skupienie na życzliwości i medytacja nie wymagają posiadania specjalistycznego sprzętu lub predyspozycji charakterologicznych. W dzisiejszym poście podpowiemy, od czego zacząć – przedstawimy też korzyści płynące z regularnego treningu uważności.

   Program MBSR, czyli mindfulness based stress reduction, i MBCT – terapia poznawcza oparta o na uważności

   Najbardziej znany trening uważności, MBSR, czyli redukcja stresu oparta na uważności, został stworzony w 1979 przez Jona Kabat-Zinna z Kliniki Redukcji Stresu Uniwersytetu Medycznego Massachusetts w Worcester USA. Z proponowanej przez niego terapii powinny skorzystać osoby pragnące nabyć umiejętność uspokajania się i wyciszenia negatywnych emocji występujących w chwili obecnej. MBSR bywa również wykorzystywane w placówkach medycznych przy leczeniu problemów ze stresem i zaburzeń lękowych.

   Innym rodzajem treningu jest tzw. MBCT, czyli Mindfulness-Based Cognitive Therapy. Za twórcę terapii poznawczej opartej na uważności uznawany jest profesor psychologii klinicznej Mark Williams. Praktyka ta została zatwierdzona w Wielkiej Brytanii na koniec ubiegłego wieku jako skuteczna metoda zapobiegania nawrotom depresji. Jest to rozszerzenie klasycznego MBSR, nauczane również w ośrodkach szkoleń pracowników medycznych. Z tej terapii skorzystać powinny osoby w stanie remisji epizodów depresji. W tego rodzaju treningu uważności uczestnik otrzymuje wiedzę z zakresu związku zachodzącego pomiędzy obniżonym nastrojem i negatywnym myśleniem; następnie jest on uczony rozpoznawania momentów, w których następuje spadek nastroju, i sposobów skutecznego reagowania, czyli m. in. medytacji skoncentrowanej na oddechu i skupieniu się na chwili obecnej.

   Na czym polega trening uważności

   Celem praktykowania mindfulness jest skupienie się na przysłowiowym “tu i teraz”. Ćwiczenia uważności pozwalają na opanowanie trudnej sztuki koncentracji. Codzienna praktyka mindfulness ułatwia radzenie sobie ze stresem oraz pomaga w osiągnięciu równowagi emocjonalnej i oczyszcza umysł. Jak jednak to osiągnąć?

   Trening mindfulness zakłada korzystanie z kilku ćwiczeń, w skład których wchodzi również tzw. skanowanie ciała, czyli uświadomienie sobie istnienia każdej jego części. Doświadczenie pokazuje, że wykonanie go prawidłowo pozwala na spowolnienie bicia serca, wyrównanie oddechu i zmniejszenie ciśnienia krwi. Tego rodzaju praktyki to jednak nie tylko same ćwiczenia fizyczne – praktyka uważności zakłada również skupieniu się na emocjach, które występują w danym momencie. Niektóre z nich warto wywołać samodzielnie – należą do nich między innymi współczucie i ćwiczenia życzliwości oraz zrezygnowanie z osądzania życia innych. Za każdym razem, gdy wzrasta w tobie zbyt wiele negatywnych uczuć, możesz się zatrzymać i chwilę medytować, skupić się na sobie, na radzeniu sobie z tym, co czujesz w danej chwili. Taki trening pozwoli się wyciszyć, i lepiej radzić sobie ze stresem.

   Mindfulness trening uważności – na co jeszcze pomaga

   Trening uważności to jednak nie tylko redukcja stresu i lepsza kontrola nad własnymi emocjami. Metoda ta została opracowana także do innych celów – po wynikach badań prowadzonych na ten temat eksperci zaczęli pisać o wpływie treningu mindfulness na utrzymanie stałej masy ciała i walce z efektami starzenia się. Jeśli są to powody, dla których cenisz mindfulness, polecamy po treningu uważności wypić shot kolagenu Collibre, który dodatkowo poprawi efektywność ćwiczeń w tym zakresie.

   Ciekawostką może być też fakt, że mindfulness ułatwia również samoakceptację, pomaga w osiąganiu celów sportowych i bywa skuteczny w leczeniu zaburzeń snu.

   Praktykowanie uważności – podsumowanie

   W dzisiejszych czasach żyjemy w niespotykanym wcześniej pośpiechu i doświadczamy stresu niemal na masową skalę – staramy się pogodzić wymagającą pracę z obowiązkami domowymi, zadbać zarówno o samorozwój jak również o relację z innymi ludźmi, wykonać wszystkie niezbędne zadania codzienności naszego życia. Często nie potrafimy odpuścić i znaleźć chwili dla siebie. Temat uważności jest pomijany w codziennej bieganinie, przez co cierpią na nim nasze relacje rodzinne i własne samopoczucie.

   Sesje uważności nie wymagają poświecenia dużej ilości czasu i nakładów finansowych. Dzięki ich treningowi będziesz mieć okazję do wyjścia poza dotychczasowe schematy działań – lepiej poznasz emocje, otworzysz się na swój umysł i nieco wyciszysz swoje zabiegane życie codzienne. Chociaż większość praktyk z zakresu mindfulness wywodzi się z tradycji buddyjskich, w księgarniach i w internecie znajdziesz wiele tekstów, kursów i przykładów ćwiczeń napisanych w języku polskim – poczytaj więcej o tej metodzie, wdróż trening w życie i zwróć uwagę na codzienne emocje.