Jak zadbać o skórę latem i po sezonie wakacyjnym
Okres wakacji to doskonały czas na korzystanie z kąpieli słonecznych, ale również ze świadomych zabiegów medycyny estetycznej. O tym jak zadbać o skórę latem i po sezonie wakacyjnym porozmawiamy z naszym ekspertem, Barbarą Koleżyńską, dr n. med. w dyscyplinie biologii medycznej, magister pielęgniarstwa, kosmetolog estetyczną oraz właścicielką kliniki medycyny estetycznej @kolagenclinic. Zapraszamy do zapoznania się z rozmową na temat mądrej pielęgnacji skóry od zewnątrz jak i od środka. Zaraz dowiesz się, jak dbać o skórę latem!
Spis treści
Pielęgnacja skóry latem – jak zadbać o skórę w sezonie wakacji?
Nasza skóra jest narażona na różne czynniki zewnętrzne. Nie tylko słońce i promieniowanie UVA i UVB, ale też i wiatr, niskie temperatury, substancje utrwalające opaleniznę, kosmetyki oraz środki do dezynfekcji, które ostatnio w dużej ilości stosujemy na skórę dłoni. Wówczas w skórze powstają wolne rodniki, które bywają szkodliwe. Najważniejszym jest zabezpieczenie naszej skóry preparatami z filtrami (dobry filtr przeciwsłoneczny na przykład o konsystencji żelu). W zależności od fototypu naszej skóry, powinniśmy sięgać po kosmetyki z dostosowanym faktorem ochronnym. Dla skóry jasnej, mocniejszy faktor 50-30, dla skóry ciemniejszej karnacji niższe filtry 20-15 (lekki makijaż). To wszystko zależy od czasu ekspozycji. Najważniejszym celem jest nie poparzenie skóry, gdyż każde poparzenie słoneczne przyczynia się do nowotworzenia – zmian, które mogą być złośliwe, np. czerniak skóry. Musimy zwrócić też uwagę na spożycie produktów fotouczulających – zioła, nadmierne spożycie wit. C, a nawet składniki perfum, które mogą powodować przebarwienia od działania promieni słonecznych. Należy też pamiętać o nakładaniu preparatów ochronnych na czystą skórę – bez makijażu, odpowiednio wcześnie, przed kąpielą słoneczną, oraz powtarzać to odpowiednio do długości kąpieli słonecznych.
Fotostarzenie skóry po kąpielach słonecznych – jak temu zapobiec?
Długa ekspozycja na promienie słoneczne pomaga w wytworzeniu wit. D3 w naszym organizmie, poprawia samopoczucie i oczywiście koloryt skóry. Należy jednak pamiętać, że częste kąpiele słoneczne bez zabezpieczenia skóry preparatem chroniącym przyspiesza rozpad włókien kolagenowych w jej warstwach, przez co nasza skóra zwyczajnie starzeje się szybciej. Dlatego tak ważne jest świadome korzystanie ze słońca, zabezpieczenie skóry, oraz nawilżanie czy to kremami, czy balsamami po długotrwałej ekspozycji na słońce. W temacie korzystania z solarium – jako moda, absolutnie nie rekomenduję tego działania. Włókna kolagenowe i elastynowe w naszej skórze będąc zdegradowane przez promienie łóżek opalających bardzo szybko ulegają zniszczeniu i niestety bardzo trudno regenerować skórę, która nałogowo jest poddawana tego typu zabiegom.
Czy lato to dobry okres na zabiegi medycyny estetycznej?
Na mądrą pielęgnację, dostosowaną do pory roku i pacjenta zawsze jest dobry czas. Przede wszystkim w okresie letnim w gabinetach nastawiamy się na nawilżenie i uelastycznienie skóry, jak również zabiegi z wykorzystaniem kwasów, czy peelingów działających fotoprotekcyjnie – ochronnie przed słońcem. Należy zawsze pamiętać, że świeżo po zabiegu nie należy wystawiać skóry na działanie słońca przez 7-14 dni, dodatkowo zalecam korzystać z preparatów o wysokich filtrach np. 50 SPF (Sun Protection Factor). Co więcej, zastanawiając się, co odmładza skórę, warto zwrócić uwagę na zabiegi stosujące kwasy i peelingi, które nie tylko chronią przed słońcem, ale również poprawiają teksturę skóry, redukują zmarszczki i przywracają jej młodzieńczy blask.
Dbanie o skórę to podejście holistyczne – całościowe, jak to rozumieć?
Dbanie o skórę to nie tylko kremy czy pielęgnacja od zewnątrz w gabinecie kosmetologicznym, ale to również nasz styl życia, aktywność fizyczna, właściwa dieta i odpowiednia suplementacja w zależności od naszych potrzeb. I na końcu są działania w gabinetach kosmetycznych. Aby osiągnąć zadowalające efekty muszą zagrać te wszystkie elementy. Bez nich możemy mieć trudność w osiągnięciu satysfakcjonujących efektów.
Jak i co suplementować w ciągu naszego życia?
W zdrowej zbilansowanej diecie zalecam korzystanie z dostępnych w sezonie warzyw i owoców i jak wiadomo, żadna suplementacja nie zastąpi odpowiedniego posiłku, dlatego należy uzupełniać dietę suplementacją – nie odwrotnie. Kolagen stanowiący podstawowy budulec naszego organizmu – jako białko, warto włączyć do swojej diety z uwagi na fakt, że z wiekiem tracimy możliwość samodzielnego go wytwarzania. Odpowiednio prowadzona suplementacja kolagenem pomoże nam w przywróceniu napięcia skóry, poprawie jej wyglądu. Kolagen też dobrze wpłynie na nasze włosy, paznokcie, ale również stawy, narządy wewnętrzne czy kości.
Rano czy wieczorem – kiedy spożywać kolagen?
Z racji, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem naszego dnia zalecam stosowanie kolagenu w porze przedpołudniowej – jako dodatek do naszej diety. Należy pamiętać też o piciu wody, gdyż tylko w dobrze uwodnionej skórze będa zachodziły poprawne procesy regeneracji i wymiany składników odżywczych. Zgodnie z naszym zegarem biologicznym wieczór i noc to czas wyciszenia, odpoczynku i regeneracji, to też odpowiedni moment na rozprowadzenie dostarczonych w ciągu dnia substancji aktywnych i swoisty reset tak ciała jak i umysłu.
Kiedy możemy spodziewać się efektów stosowania kolagenu?
Proces złuszczania naszej skóry trwa 28 dni. To czas kiedy wierzchnia jej część jest ścierana, i zastępuje ją kolejna warstwa. Najszybciej efekty suplementacji zauważymy po miesiącu suplementacji. I tak jak z aktywnością fizyczną zalecane jest jej ciągłe zażywanie, tak suplementacja powinna trwać ciągle. Dopóki dostarczamy składniki odżywcze naszej skórze, dopóty nasz organizm z nich korzysta i mamy tego efekty. Jak przestaniemy ćwiczyć to przez jakiś okres czasu nasza sylwetka będzie jędrna i sprężysta, będziemy mieli kondycję, ale z czasem będzie się ona osłabiała. Taka sama sytuacja jest z suplementacją kolagenem.
A co z suplementacją kolagenem w trakcie ciąży, połogu i karmienia piersią?
Okres ciąży, to bardzo wyjątkowy czas. Przygotowując się do ciąży, dostarczamy suplementów wspierających nowy organizm, który będzie się rozwijał w ciele kobiety. Warto wprowadzenie dodatkowego suplementu w postaci kolagenu skonsultować z lekarzem prowadzącym. Z uwagi, że drinki Collibre zawierają również witaminy, należy bacznie obserwować skład i spożycie tak z sezonowego pożywienia odpowiednich składników, jak i suplementacji. Wprowadzenie do swojej diety kolagenu warto skonsultować ze specjalistą. W przypadku prawidłowej ciąży nie powinno być problemów, jednak każdy przypadek jest indywidualny i powinien być świadomie prowadzony tak przez mamę jak i lekarza opiekującego się pacjentką.
Czy kolagen pomoże na rozstępy?
Nie liczyłabym na cudowne pozbycie się rozstępów tylko przy suplementacji kolagenem. Działania, które podejmujemy w procesie pozbycia się rozstępów pomagają dbać o skórę, tak jak odpowiednia dieta i nawadnianie oraz ruch może pomóc, tak poddawanie skóry działaniom fizycznym i mechanicznym podczas specjalnych zabiegów przyspieszy proces regeneracji. Włączenie suplementacji kolagenem pomoże, również w ogólnym rozrachunku nie tylko na skórę, ale też na włosy, paznokcie i nasze wewnętrzne organy. Każdy przypadek jest indywidualny i tylko od naszego zaangażowania i systematyczności możemy oczekiwać zadowalających rezultatów.
Jak zaopiekować się sobą na co dzień, żeby cieszyć się zdrowiem również po lecie?
Korzystajmy z czasu dla siebie. Zalecam stosowanie peelingów, kremów i balsamów nawilżających, masek w płatach obecnych w drogeriach. Pamiętajmy o aktywności fizycznej, zbilansowanej diecie i suplementacji. Obserwuj swoje ciało, słuchaj jego sygnałów – ono najlepiej wie, czego potrzebuje. Nie możemy dbać tylko o skórę, musimy zadbać o swój organizm od środka. Znajdujmy czas na relaks i zdrowe emocje w gronie przyjaciół i bliskich. Nie ma cudownego preparatu czy recepty na zachowanie wiecznej młodości, ale dbając o swoje otoczenie, relacje, dietę i aktywność oraz mądrą suplementację na pewno wydłużymy ten czas i poprawimy jakość naszego życia do czego Was serdecznie zachęcam.
Więcej artykułów
22 min. czytania
Jak pozbyć się zmarszczek?
8 min. czytania