Przejdź do treści

Darmowa dostawa od 200 zł

23% taniej z naszą subskrypcją

Wysyłka za granicę

Kup teraz, zapłać później z PayPro

Wysyłka w 24 h

Hydrolizowany kolagen do picia wołowy czy kolagen rybi w tabletkach — co lepsze?

kolagen jest jednym z głównych składników tkanki łącznej

Kolagen, podobnie jak kwas hialuronowy, występuje naturalnie w naszym organizmie. Produkowany jest do 25. roku życia bez większych zmian czy wahań poziomów. Po przekroczeniu tego wieku zwalnia jego produkcja, przez co zaczynają się zmiany w ciele człowieka. Można im zapobiec. Wystarczy rozpocząć świadomą suplementację kolagenem. Co wybrać – hydrolizat kolagenu rybiego, kolagen morski a może wołowy? Sprawdź, który kolagen do picia będzie lepszy!

Spis treści

Kolagen — co to jest?

Rola kolagenu w ludzki organizmie

Gdzie znajdziemy kolagen?

Typy kolagenu w organizmie człowieka

Rodzaje kolagenu

Kolagen rybi — czym się charakteryzuje?

Kolagen morski — działanie i pozyskiwanie

Jak działa kolagen rybi w tabletkach?

Jak stosować kolagen rybi?

Cechy charakterystyczne kolagenu wołowego

Kolagen wołowy do picia

Kolagenowe szoty jako wsparcie skóry, mięśni i stawów

Jaki kolagen wybrać — rybi czy wołowy?

Podsumowanie

Kolagen — co to jest?

Naturalny kolagen to bardzo ważne białko występujące w organizmie człowieka. Nazywane jest białkiem młodości i jest ważnym uzupełnieniem kwasu hialuronowego. Jest podstawowym elementem budulcowym tkanki łącznej. Łączy się z innymi białkami i doskonale współpracuje z kwasem hialuronowym. Obecność kolagenu ludzkiego jest niezwykle ważna dla naszych organizmów i występuje on naturalnie podobnie jak kwas hialuronowy. Szacuje się, że aż 70% włosów, skóry i paznokci stanowi kolagen. Białko, jakim jest kolagen, to również 100% tkanek łącznych. Zahamowanie produkcji kolagenu ludzkiego w organizmie człowieka nie działa więc na naszą korzyść. Niestety z czasem organizm zaprzestaje produkcję kolagenu, co skutkuje widocznymi zmianami.

W sklepie znajdziemy kolagen rybi, wieprzowy i wołowy. Ten suplement diety sprawia, że włókna kolagenowe odbudowują się, a kolagen wchłania się bardzo dobrze zwłaszcza w formie pitnej, o czym powiemy w dalszej części wpisu.

Rola kolagenu w ludzki organizmie

Ludzki organizm nie może funkcjonować bez kolagenu. Odpowiedni poziom kolagenu stoi za prawidłowym funkcjonowaniem organizmu człowieka. Wpływa na elastyczność skóry, naczyń krwionośnych, dba o elastyczność stawów, a ponadto ogranicza dostęp toksyn i drobnoustrojów do ludzkich tkanek. Wspomaga podczas dolegliwości bólowych oraz chroni przed szkodliwym działaniem stresu oksydacyjnego. Niedobór kolagenu ludzkiego może doprowadzić do pojawienia się zmarszczek. Zmiany zaczynają się w obrębie tkanki chrzęstnej, mazi stawowej i nawilżenia skóry. Dlatego kolagen naturalny w suplementach diety jest tak ważny, a niedobór kolagenu skutkuje widocznymi zmianami na przykład skórnymi.

Gdzie znajdziemy kolagen?

Zauważając niedobór kolagenu w organizmie, warto rozpocząć jego poszukiwania w jedzeniu. Kolagen znajdziemy w galaretkach i kurzych łapkach. Nie brakuje go w podrobach oraz żelatynie spożywczej. Najlepszy kolagen możemy spotkać także w produktach zawierających koenzym Q10, czyli kiełkach pszenicy czy roślinach strączkowych. W przypadku osób starszych lepiej unikać produktów o dużej zawartości tłuszczu. W tym przypadku produkty pochodzenia zwierzęcego nie będą polecane.

Typy kolagenu w organizmie człowieka

W ludzkim ciele występują 2 najważniejsze typy kolagenu. Wyróżniamy naturalny kolagen typu I oraz kolagen typu II. Pierwszy typ jest najbardziej wartościowy dla naszego organizmu. Jest budulcem skóry, więzadeł, a ponadto jest bardzo cenny dla tkanki łącznej. Sprawia, że jest bardzo wytrzymała. Kolagen typu I posiada regularne łańcuchy aminokwasów. Kolagen typu II głównie odpowiada za elastyczność skóry. Jeśli masz problem ze stawami, z tych 2 typów kolagenu, warto sięgnąć po typ II. Cenny jest też kwas hialuronowy jako uzupełnienie.

Rodzaje kolagenu

Jeśli zauważasz u siebie zmniejszoną produkcję kolagenu i chcesz rozpocząć suplementację, wpierw sprawdź, co oferuje rynek. Kolagen pozyskiwany może być z ryb (hydrolizowany kolagen rybi), ale również ze ssaków – do wyboru jest kolagen rybi, kolagen wołowy i kolagen wieprzowy. Jak widać, do produkcji suplementów stosuje się 2, a nawet 3 rozmaite kolageny, w tym wspomniany kolagen bydlęcy. Konkretny wybór zależeć będzie od tego, jakiej ilości kolagenu potrzebujesz, oraz który rodzaj będzie dla Ciebie łatwiejszy w trawieniu. Do wyboru jest też  kolagen w tabletkach oraz najlepszy kolagen w formie pitnej.

 

Kolagen rybi — czym się charakteryzuje?

Jeśli chcesz stymulować syntezę kolagenu w organizmie człowieka, możesz sięgnąć po tabletki z kolagenem rybim. Kolagen rybi może pochwalić się tym, iż jest bardzo dobrze przyswajany przez ludzki organizm. Stosowanie kolagenu rybiego staje się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak, ponieważ wiązania chemiczne w tym kolagenie są nieco rzadsze od tych dostępnych w przypadku kolagenu bydlęcego. Ma niskie właściwości alergizujące. Posiada również duże stężenie proliny, hydroksyproliny oraz glicyny. Pozyskiwany jest z łusek ryb morskich.

Kolagen morski — działanie i pozyskiwanie

Jeśli chcesz prowadzić zdrowy tryb życia, zniwelować oznaki starzenia się, wesprzeć naczynia krwionośne i usprawnić przemianę glukozy, zainteresować Cię powinna regularna suplementacja kolagenem rybim. Pozyskiwany jest ze skóry i rybich łusek. Kolagen rybi, najlepiej kolagen naturalny, jest wysoce przyswajalny. Jego struktura jest podobna do kolagenu ludzkiego. Pozytywnie wpływa na szybsze gojenie ran, niweluje łamliwość włosów, bóle stawów, a ponadto wspomaga komórki skóry. Nie pozostawia po sobie nieprzyjemnego posmaku.

Jak działa kolagen rybi w tabletkach?

Na rynku dostępne są liczne suplementy diety z kolagenem w roli głównej. Można otrzymać kolagen rybi w kapsułkach. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wspiera budowę włókien kolagenowych. Odpowiednia podaż kolagenu niweluje bóle mięśni, buduje skórę oraz odpowiada za utrzymanie gładkości cery. Bez względu na rodzaj kolagenu, wspomaga pracę stawów oraz przyspiesza zrastanie złamanych kości. Jego niedobory mogą mieć poważne skutki.

Jak stosować kolagen rybi?

Aby zapewnić swojemu organizmowi prawidłowe funkcjonowanie, warto do stosowanej diety dołączyć kolagen hydrolizowany lub jego inną formę – preparaty kolagenowe. Mogą to być tabletki z kolagenem rybim, które świetnie sprawdzą w codziennym stosowaniu. Kolagen rybi posiada zasadnicze aminokwasy, które potrzebne są w ludzkim organizmie. Jego regularna suplementacja znacznie poprawi kondycję skóry, jak i Twoje samopoczucie oraz zahamuje procesy starzenia. Decydując się na tabletki z kolagenem rybim, wybierz te, w których składzie znajduje się kwas hialuronowy. Nie brakuje też tabletek, które w składzie zawierają witaminę C.

Cechy charakterystyczne kolagenu wołowego

Pozytywne właściwości kolagenu wołowego to głównie budowa zbliżona do kolagenu ludzkiego. Kolagen ten uelastycznia ścianki naczyń krwionośnych, a jego właściwości alergizujące są niemal zerowe. Hydrolizowany w procesie produkcji kolagen wołowy wpływa pozytywnie na kondycję skóry. Na jej powierzchni przestają powstawać zmarszczki, co jest niezwykle ważne głównie dla kobiet.

Kolagen wołowy do picia

Czysty kolagen wołowy do picia to świetny suplement dostępny w formie szotów. Jego produkcja jest odpowiednio nadzorowana, dzięki czemu w malutkich buteleczkach znajduje się to, co dla naszego organizmu najlepsze. Suplementacja kolagenu dobrej jakości jest istotna dla całego organizmu. Jego naturalna produkcja gwałtownie zwalnia, dlatego musimy dostarczać go z zewnątrz – warto świadomie suplementować kolagen do picia. 

Kolagenowe szoty jako wsparcie skóry, mięśni i stawów

Kolagenowe szoty czy hydrolizowany kolagen można przyjmować codziennie. Wystarczy jedna buteleczka, w której znajdziemy aż 10 000 mg kolagenu, aby zaopatrzyć organizm w odpowiednią ilość kolagenu typu II. Od syntezy kolagenu może zależeć wiele — kondycja skóry, codzienne samopoczucie oraz jakość naszych stawów czy chrząstek. Warto stawiać na suplementy, które mają wysoką zawartość kolagenu. Doskonałą opcją jako suplementacja kolagenem są właśnie kolagenowe szoty, ponieważ dostarczają sporą ilość cennego białka, a ponadto są smaczne – suplementacja kolagenu oraz witamina c jest bardzo ważna.

Jaki kolagen wybrać — rybi czy wołowy?

Kolagen rybi pozyskiwany jest z ryb, natomiast wołowy ze skóry bydlęciej. Jakość każdego z nich zależy od procesu produkcji i wielu ważnych aspektów. Każdy czynnik jest ważny. Nie ulega wątpliwości, że wiele produktów wysokiej jakości jest po prostu droższych. Kolagen rybi w tabletkach można wziąć ze sobą wszędzie. Jest łatwy do zażycia i nie brudzi. Kolagen wołowy do picia to z kolei ciekawa forma. Wystarczy jeden szot, bez połykania kapsułek, popijania ich wodą. Jest to świetna opcja dla osób, które nie lubią lub nie potrafią popijać dobrze tabletek.

Podsumowanie

Obydwie formy kolagenu są dobre i potrafią dać odpowiednie efekty. Najważniejsza jest wysoka jakość oraz odpowiednie przechowywanie. Zarówno szoty, jak i tabletki mogą spełniać swoje zadanie. Konkretny wybór zależeć będzie od tego, ku której formy się skłaniamy. Nie każdy może pozwolić sobie na połykanie tabletek, zaś szoty są trudniejsze w przechowywaniu oraz transporcie. Pamiętaj też, że kolagen powinien mieć witaminę c dla lepszego wchłaniania. Teraz już wiesz, czy kolagen w tabletkach czy w formie płynnej, który ma naturalne białko pochodzenia zwierzęcego, spełni Twoje oczekiwania oraz jaki rodzaj kolagenu wybrać z suplementów diety.

 

Data publikacji:

8 min. czytania

Więcej artykułów

Poznaj produkty

Obserwuj nas

@Collibrelife