• Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
 • Darmowa dostawa już od 200 zł Darmowa dostawa już od 200 zł
 • Bezpieczne formy płatności Bezpieczne formy płatności
Logo mobile

Jaki kolagen jest najzdrowszy? Czy kolagen może być niezdrowy?

30 kwietnia 2023

Kolagen, kolagen do picia, suplement diety z kolagenem

Na rynku zagościło mnóstwo produktów zawierających kolagen. Wśród nich znajdziemy zarówno droższe, jak i te tańsze, w postaci kapsułek czy też kolagen do picia. Który z nich ma najlepszy wpływ na zdrowie? W dzisiejszym poradniku postaramy się ułatwić Ci nieco ten trudny wybór!

Kolagen, a wpływ na zdrowie

Kolagen to białko, które pełni ważną rolę w naszym organizmie, wpływając na zdrowie skóry, włosów, paznokci, stawów i kości. Jest on ważny dla elastyczności i jędrności skóry, co przyczynia się do opóźnienia procesu starzenia. Kolagen wspomaga też zdrowie stawów, dzięki swoim właściwościom amortyzującym, co z kolei przeciwdziała bólowi, czy uszkodzeniom chrząstki.

Odgrywa też istotną rolę w utrzymaniu zdrowia układu kostnego, ponieważ ma pozytywny wpływ na wytrzymałość i gęstość kości. Warto więc zadbać o prawidłowy poziom kolagenu, dzięki czemu możesz cieszyć się dobrym zdrowiem znacznie dłużej!

Kolagen do picia czy kolagen w tabletkach?

Wybór między kolagenem do picia a kolagenem w tabletkach zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Obie formy mają zarówno swoje wady, jak i zalety:

Kolagen do picia — zalety:

 • Szybsze wchłanianie — proszek rozpuszcza się w wodzie i jest szybciej wchłaniany przez organizm.
 • Łatwość dawkowania — można regulować ilość proszku w zależności od potrzeb.
 • Możliwość dodawania do różnych napojów — proszek można dodawać do herbaty, kawy, koktajli, czy nawet potraw.

Wady:

 • Zajmuje więcej miejsca — proszek może być mniej wygodny w podróży, ponieważ pojemniki są większe niż blistry z kapsułkami.
 • Wymaga przygotowania — konieczne jest rozpuszczenie proszku przed spożyciem.

Kolagen w tabletkach — zalety:

 • Wygoda — nie wymagają przygotowania.
 • Mniejsze opakowanie — zajmują nieco mniej miejsca, dzięki czemu możesz oszczędzić miejsce np. w podróży.

Wady:

 • Wolniejsze wchłanianie — tabletki mogą być trudniejsze do strawienia i wchłaniania w porównaniu z kolagenem do picia.
 • Mniej elastyczne dawkowanie — w przypadku potrzeby dostosowania dawki, nie ma możliwości zmiany ilości kolagenu w tabletkach.

Ostatecznie, decyzja o wyborze formy kolagenu zależy od Twoich preferencji i stylu życia. Jeśli cenisz wygodę i przenośność, tabletki mogą być lepszym rozwiązaniem. Natomiast, jeśli preferujesz szybsze wchłanianie i większą elastyczność dawkowania, warto rozważyć kolagen do picia.

Jakie są rodzaje kolagenu?

Kolagen występuje w wielu rodzajach, które różnią się budową i funkcją w organizmie. W sumie zidentyfikowano ponad 28 rodzajów kolagenu, ale najważniejsze i najbardziej powszechne to:

 • Kolagen typu I — jest to najbardziej powszechny rodzaj w organizmie człowieka. Stanowi około 90% całkowitej zawartości kolagenu. Występuje przede wszystkim w skórze, kościach, ścięgnach, więzadłach i tkance łącznej.
 • Kolagen typu II — ten rodzaj kolagenu jest głównym składnikiem chrząstki, dlatego ma kluczowe znaczenie dla zdrowia stawów.
 • Kolagen typu III — współwystępuje z kolagenem typu I. Jest obecny głównie w tkance łącznej, takiej jak skóra, mięśnie i naczynia krwionośne.
 • Kolagen typu IV — ten rodzaj kolagenu znajduje się głównie w błonach podstawnych, czyli warstwach tkanki łącznej oddzielających tkanki i narządy. Odgrywa ważną rolę w procesach filtracji nerek i tworzeniu bariery krew-mózg.
 • Kolagen typu V — jest ważny dla tworzenia tkanki łącznej w narządach, takich jak wątroba, płuca czy macica. Współpracuje również z kolagenem typu I.

Najczęściej stosowanymi suplementami kolagenowymi są te typu I, II i III, ponieważ mają największy wpływ na zdrowie skóry, włosów, paznokci, kości, stawów oraz tkanki łącznej. Wybierając suplement, warto zwrócić uwagę na rodzaj kolagenu w zależności od celu, w jakim chcesz go stosować.

Kolagen liofilizowany — co to?

Kolagen liofilizowany to forma, która przeszła proces liofilizacji, czyli suszenia zamrażalniczego. Dzięki temu procesowi substancja zachowuje swoje właściwości biologiczne oraz strukturę i ma dłuższy okres przydatności do spożycia.

Jest on bardziej skoncentrowany i łatwo przyswajalny przez organizm. Przekłada się to na lepsze efekty w zakresie zdrowia skóry, włosów, paznokci, stawów i kości. Ponadto ten kolagen jest rozpuszczalny w wodzie, co ułatwia jego spożycie i dawkowanie. Warto zwrócić uwagę na tę formę podczas wyboru suplementów, aby cieszyć się jeszcze lepszymi rezultatami.

Jaki typ kolagenu jest najlepszy na stawy?

Typ II jest najlepszym wyborem, jeśli chodzi o kolagen na stawy. Jako główny składnik chrząstki, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu ich elastyczności i zdolności do amortyzacji.

Suplementacja kolagenem typu II może przyczynić się do redukcji bólu stawów, zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na choroby takie jak artroza czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Kolagen rybi czy kolagen wieprzowy?

Rozważając kolagen rybi lub wieprzowy, warto wiedzieć, że oba mają swoje zalety. Ostateczny wybór zależy głównie od Twoich indywidualnych preferencji. Kolagen rybi, pochodzi z ryb morskich, ma mniejsze cząsteczki i jest łatwiej przyswajalny przez organizm. Dzięki temu może przynieść szybsze efekty, szczególnie w przypadku zdrowia skóry.

Kolagen wieprzowy natomiast, pochodzi głównie od świni. Jest bogatszy w kolagen typu I oraz III, które są ważne dla zdrowia kości, ścięgien, więzadeł i tkanki łącznej.

Istnieje też kolagen wołowy, który pozyskiwany jest od bydła. Ma on podobne właściwości jak wyżej wspomniany kolagen bydlęcy.

Wybierając kolagen, warto zwrócić uwagę na swoje potrzeby, cele i preferencje dietetyczne. Dzięki temu znajdziesz ten, który przyniesie najwięcej korzyści i przybliży Cię do Twoich celów.

Czy rodzaj kolagenu ma znaczenie?

Tak, rodzaj kolagenu ma znaczenie, ponieważ każdy z jego typów pełni różne funkcje w organizmie. Możesz uwzględnić poniższe czynniki, które powinny Ci podpowiedzieć jaki kolagen wybrać:

 • Kolagen typu I i III — odpowiednie dla osób, które chcą poprawić wygląd i jędrność skóry, a także wspomóc zdrowie włosów, paznokci, kości i tkanki łącznej.
 • Kolagen typu II — jest najlepszym wyborem dla tych, którzy chcą zadbać o zdrowie stawów i chrząstki, oraz dla osób cierpiących na schorzenia stawów, takie jak artroza czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Rodzaj tego naturalnego białka ma wpływ na efektywność suplementacji. Zalecamy więc dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i cele, zanim zdecydujesz się na konkretny produkt. Pamiętaj, że niektóre suplementy zawierają mieszankę różnych rodzajów kolagenu, co może być korzystne dla osób szukających wszechstronnego wsparcia dla zdrowia.

Najlepiej przyswajalny kolagen

Najlepiej przyswajalny jest kolagen hydrolizowany. Ten rodzaj kolagenu przechodzi specjalny proces hydrolizy, który rozkłada białko na mniejsze, łatwiej przyswajalne peptydy. Dzięki temu organizm może szybciej i efektywniej wchłonąć i wykorzystać substancję.

Kolagen hydrolizowany przynosi więc szybsze i bardziej widoczne efekty. Jest to przede wszystkim elastyczności i jędrności skóry, zdrowsze włosy, paznokcie, czy wsparcie dla stawów oraz kości.

 

 

W jakim jedzeniu znajduje się kolagen?

Kolagen występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych, zwłaszcza w tych pochodzenia zwierzęcego. Oto niektóre źródła kolagenu, które można znaleźć w diecie:

 • Galareta mięsna – występuje naturalnie podczas gotowania kości, ścięgien, skóry i chrząstki zwierząt. Dlatego rosoły, żele mięsne czy wywary kościane są bogate w kolagen.
 • Skóra i ścięgna zwierząt – produkty takie jak skóra drobiowa, ścięgna czy chrząstki są bogate w kolagen. Mogą być spożywane w formie przekąsek lub dodawane do potraw.
 • Ryby i skorupiaki – kości, skóra i chrząstki ryb oraz skorupiaków są również dobrym źródłem kolagenu. Przykładem jest duszona ryba z głową i ością czy galaretka rybna.

Czy kolagen z jedzenia jest dobrze przyswajalny?

Chociaż produkty spożywcze są bogate w naturalny kolagen, warto pamiętać, że ta forma może być trudniejsza do przyswojenia przez organizm.

Suplementy, takie jak hydrolizat kolagenu rybiego, są często łatwiej przyswajalne i mogą przynieść szybsze rezultaty. Jednak spożywanie jedzenia bogatego w to białko może być dodatkowym wsparciem dla zdrowia skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

Po jakim czasie widać efekty picia kolagenu?

Efekty picia kolagenu mogą różnić się w zależności od indywidualnych cech organizmu oraz jakości i dawki suplementu. Zwykle pierwsze rezultaty można zauważyć po 4-6 tygodniach regularnej suplementacji. Poprawa może objawiać się w postaci gładszej i jędrniejszej skóry, zmniejszenia widoczności drobnych zmarszczek, wzrostu siły i blasku włosów czy wzmocnienia paznokci.

W przypadku stawów i kości efekty mogą być zauważalne jeszcze później, po kilku miesiącach suplementacji. Najważniejsze jest konsekwentne przyjmowanie kolagenu oraz cierpliwość, ponieważ korzyści zdrowotne mogą się pojawiać stopniowo.

Kwas hialuronowy, kolagen — co jeszcze warto przyjmować?

Oprócz kwasu hialuronowego i kolagenu, warto rozważyć przyjmowanie innych składników. Oto kilka z nich:

 • Witamina C – jest niezbędna do prawidłowej syntezy kolagenu w organizmie. Witamina C wspomaga regenerację skóry, wzmacnia włosy, paznokcie i układ kostny.
 • Biotyna – znana również jako witamina H, jest ważna dla zdrowia włosów, skóry i paznokci. Wspomaga wzrost włosów, redukuje łamliwość paznokci oraz poprawia wygląd skóry.
 • Selen – jest to ważny minerał, który wspiera zdrowie włosów, paznokci oraz odporność organizmu. Pomaga w walce z wolnymi rodnikami i przyspiesza regenerację skóry.
 • Krzem – minerał, który odgrywa kluczową rolę w produkcji kolagenu i elastyny. Wspiera elastyczność skóry, wzmacnia włosy i paznokcie oraz pomaga utrzymać zdrowie stawów.
 • Omega-3 – nienasycone kwasy tłuszczowe, które mają korzystny wpływ na zdrowie skóry, włosów, paznokci, stawów i ogólny stan układu krążenia.
 • Witamina D – niezbędna dla prawidłowego wchłaniania wapnia i utrzymania zdrowia kości oraz stawów. Pomaga również w utrzymaniu zdrowia skóry i włosów.
 • Cynk – minerał, który wspiera zdrowie skóry, włosów, paznokci i układu odpornościowego. Bierze udział w procesach regeneracji i naprawy tkanek.

Warto zwrócić uwagę na te składniki podczas wyboru suplementów, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Ważne jest również dbanie o zrównoważoną dietę bogatą w białko, witaminy i minerały.

Czy kolagen może być niezdrowy?

W większości przypadków kolagen jest bezpieczny i korzystny dla zdrowia. Jednak istnieją pewne sytuacje, w których suplementacja kolagenem może być niezdrowa lub niewskazana.

Osoby uczulone na składniki pochodzenia zwierzęcego, takie jak ryby, wołowina czy drób, mogą doświadczyć reakcji alergicznych na kolagen. W takim przypadku należy unikać suplementacji lub szukać alternatywnych źródeł kolagenu, takich jak kolagen roślinny.

Niektóre niskiej jakości suplementy kolagenowe mogą zawierać zanieczyszczenia lub dodatki chemiczne, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Dlatego ważne jest, aby wybierać tylko sprawdzonych producentów.

W przypadku niektórych schorzeń lub stanów zdrowia, warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji. W przypadku wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania kolagenu, zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia.

Wybierz najlepszy kolagen — zadbaj o młody wygląd i zdrowie z Collibre!

Wybór odpowiedniego kolagenu może być pomocny przy walce o młody wygląd, zdrowie i witalność. Suplementy od Collibre łączą w sobie korzyści kolagenu z witaminami i minerałami. Zawierają witaminę C, witaminy z grupy B, witaminę D oraz krzem. Dzięki temu wszechstronnemu wsparciu, nasze produktu pomagają nie tylko w utrzymaniu zdrowego wyglądu skóry, ale również układ nerwowy, odpornościowy i układ ruchu.

Jeśli szukasz sposobu na wzmocnienie swojego organizmu, zadbaj o zdrowie i młodość swojej skóry razem z nami! Dałącz do grona osób, które znalazły najlepszy kolagen dla siebie!