Przejdź do treści

Darmowa dostawa od 200 zł

23% taniej z naszą subskrypcją

Wysyłka za granicę

Kup teraz, zapłać później z PayPro

Wysyłka w 24 h

Kolagen liofilizowany czy hydrolizowany — co lepsze?

co to znaczy hydrolizowany kolagen

Białko kolagenu to niezwykle ważny produkt dla naszego organizmu. Bierze udział w wielu istotnych procesach. Przy głębokich niedoborach kolagenu wymagana jest jego suplementacja, aby utrzymać organizm w dobrym stanie. Jednak rynek oferuje całkiem sporo jego typów. Czym jest kolagen liofilizowany i czym różni się od kolagenu hydrolizowanego? Gdzie znaleźć kolagen naturalny? Sprawdź poniższy artykuł, a z pewnością się tego dowiesz!

Czym jest kolagen?

Kolagen to niezwykle istotne białko w ludzkim organizmie. Występuje w tkance chrzęstnej, w skórze, w ścięgnach czy układzie kostnym. Białko kolagenu zbudowane jest z łańcuchów aminokwasów, które po połączeniu tworzą włókna kolagenowe. Między 20. a 30. rokiem życie ludzki organizm w powolnym tempie zaczyna tracić możliwość produkcji potrzebnego kolagenu. Widać to po skórze, która wiotczeje oraz po włosach, które słabną i zaczynają wypadać.

Gdzie znajdziemy kolagen naturalny?

Kolagen naturalny występuje w wielu smacznych produktach. Jeśli chcemy zwiększyć jego poziom w ludzkim organizmie, możemy zwrócić uwagę na różnego rodzaju produkty. Najwięcej kolagenu znajdziemy w galaretkach warzywnych i owocowych, chrząstkach rekina, kurzych apkach, żelatynie spożywczej czy podrobach. Do diety warto wprowadzić salceson i galaretki z nóżek cielęcych.

Kolagen wieprzowy

Najlepszy kolagen to ten pozyskiwany ze zwierząt hodowlanych. Są one pod regularną kontrolą weterynaryjną. Możemy mieć pewność, czy dane zwierzę było zdrowe. Wiemy, kiedy na coś chorowało. Hodowlane zwierzęta przyjmują odpowiedniej jakości paszę. Kolagen bydlęcy czy wieprzowy należy więc do najbezpieczniejszych typów kolagenu, po jaki możemy sięgnąć. Jest najbardziej podobny do ludzkiego, zawiera kolagen typu I oraz kolagen typu II.

Collibre Gold Shot

Naturalny suplement diety dla wzmocnienia organizmu

Zdjęcie produktu

Cena: już od 129,99 zł

  • 10000 mg kolagenu
  • witaminy A, C, D, E, witaminy z grupy B
  • produk bez dodatku cukru
  • wspiera układ odpornościowy
  • wspiera zdrowie kości i stawów
Kup Teraz

Kolagen rybi

Kolagen rybi pozyskuje się z rybich skór. Jeśli chcesz skorzystać z kolagenu rybiego, warto mieć na uwadze, że nie można poddać ich specjalistycznym badaniom. Co więcej, kolagen bazujący na białku rybim to możliwość gorszego wchłaniania się oraz uzyskania nieprzyjemnego, rybiego zapachu. Niemniej, jest to opcja dobra dla osób, które chcą wspomóc się kolagenem. Ponadto proces pozyskiwania kolagenu z ryb jest mniej inwazyjny dla środowiska. Istnieje też możliwość chemicznej syntezy kolagenu, ale jest to proces złożony.

Dlaczego warto postawić na stosowanie kolagenu?

Kolagen występuje w różnego rodzaju tkankach. Jeśli organizm przestaje go produkować odpowiednią ilość kolagenu, powstają ubytki. Nie warto do tego doprowadzać. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z suplementów. Na rynku są preparaty do stosowania doustnego. Najlepsze bazują na białku zwierzęcym. Kolagen działa realnie, hamuje procesy starzenia, jednak ważna jest regularność przyjmowania. Cząsteczki kolagenu dostarczane regularnie są w stanie odbudować wiele zniszczeń powstałych na skutek niedoboru.

Na co oddziałuje kolagen?

Kolagen ma wpływ na wiele aspektów naszego życia. Kolagen pomaga utrzymać odpowiednią kondycję stawów i kości. Wpływa pozytywnie na skórę, dochodzi bowiem do spłycenia zmarszczek. Hamuje procesy starzenia się, co jest ogromnie ważne dla kobiet. W połączeniu z kwasem hialuronowym gwarantuje kobiecie dłuższą młodość. Białko to obecne jest w wielu tkankach i narządach człowieka, przez co powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, by go nam nie brakowało.

Jakie są skutki niedoboru kolagenu?

Braki kolagenu doprowadzają do powstawania zmarszczek. Przez niedobór następuje osłabienie włosów, paznokci oraz skóry. Na wskutek utraty mazi stawowej może dojść do szybkiego rozwoju osteoporozy. Niedobór kolagenu to również znacznie częstsze dolegliwości bólowe stawów i kości. Większe ryzyko kontuzji również jest objawem niedoboru. Przy głębokich niedoborach kolagenu, bliski jest rozwój ciężkiej osteoporozy.

Czym jest liofilizowany kolagen?

Proces pozyskiwania kolagenu różni się, w zależności od typu zwierząt. Mamy jednak świadomość, że nic nie działa lepiej, niż kolagen naturalny, zamiast syntetyków. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów kolagenu. Przykładem jest liofilizowany kolagen. Liofilizacja, to inaczej proces sublimacji, który polega na usuwaniu wody pomiędzy cząsteczkami białka. W tym przypadku dzieje się to w procesie zamrażania materiału. Dzięki nieinwazyjnemu procesowi białka, w tym kolagen, pozostają nienaruszone chemicznie.

Czym charakteryzuje się kolagen hydrolizowany?

Kolagen pozyskuje się również w niżej opisywanym procesie hydrolizy. W tym przypadku proces rozbijania cząsteczek białka odbywa się z wykorzystaniem wody. Struktura białka kolagenowego rozpada się, dzięki czemu cząsteczki kolagenu są lepiej wchłanialne. Ta technologia produkowania preparatów z kolagenem zazwyczaj kończy się preparatem do stosowania doustnego. Kolagen ten zachowuje swoje pierwotne właściwości.

Czy rodzaj kolagenu ma znaczenie?

Właściwości preparatów kolagenowych są do siebie bardzo podobne. Jednak przeprowadzane są szeroko zakrojone dyskusje na temat produkcji kolagenu, a także odpowiedzi organizmu wskutek podania suplementu. Zastanawiamy się, jaki kolagen wybrać, aby faktycznie działał. Poza kolagenem z białek zwierzęcych występuje również kolagen roślinny. Wielocukry pochodzenia roślinnego świetnie wpływają na skórę, więc można go wybrać, jeśli Twoim priorytetem jest regeneracja i ochrona Twojej skóry.

Co jest lepsze — kolagen hydrolizowany czy kolagen liofilizowany?

Hydroliza doprowadza do rozbicia kolagenu na pojedyncze aminokwasy, które są łatwe do przyswojenia. Kolagenem hydrolizowanym powinny suplementować się głównie osoby starsze, których układ pokarmowy lepiej sobie z nim poradzi. W przypadku kolagenu liofilizowanego, białko, wskutek działania naturalnych procesów trawiennych, rozbite zostaje na pojedyncze aminokwasy. Tak naprawdę nie ma dowodów na to, który z nich jest lepszy.

W jakiej postaci występuje kolagen?

Konsystencja produktu jest bardzo ważna w przypadku kolagenu. Kolagen liofilizowany często sprzedawany jest w formie saszetek do rozpuszczania (kolagen w proszku). Zazwyczaj jest to białko pozyskiwanie z organizmów wodnych. Forma kolagenu ma wpływ na to, jak zachowa się w układzie pokarmowym człowieka. Rybi kolagen może nie być smaczny, ani w proszku, ani w tabletkach. Kapsułki to kolejna forma kolagenu. Naturalne właściwości nie powinny być poparte konserwantami czy barwnikami. Warto sprawdzać skład. Ostatnia propozycja to kolagen do picia.

Czym jest kolagen natywny?

Ciekawym przykładem kolagenu jest kolagen natywny. Ma najwięcej wspaniałych właściwości wśród wszystkich rodzajów. Wnika głęboko w warstwy naskórka, dociera w ekspresowym tempie w głębokie warstwy skóry, dzięki czemu przynosi fantastyczne efekty. Pobierany jest ze skóry ryb oraz cieląt. Znajdziemy go w dość drogich kosmetykach. Daje gwarancję efektów, dlatego kobiety chętnie po nie sięgają. W produkcji tańszych kosmetyków do cery stosuje się kolagen hydrolizowany.

Jaki naturalny kolagen wybrać dla siebie?

Choć nie ma większej różnicy pomiędzy kolagenem liofilizowanym a hydrolizowanym, z pewnością trzeba wybrać między źródłem pozyskiwania. Rokrocznie rośnie zainteresowanie produktami z kolagenem przeznaczonych do stosowania doustnego. Najważniejsze jest jednak to, by stawiać na suplementy diety z dobrym składem aminokwasowym. Ciekawym dodatkiem może okazać się kwas hialuronowy, którym zdziała cuda dla naszej cery.

Podsumowanie

Nie ma większej różnicy w działaniu pomiędzy kolagenem liofilizowanym a kolagenem hydrolizowanym. Różnica występuje jedynie w procesie produkcji. Jedna opiera się na zamrażaniu, w celu odparowania wody, a druga na rozbiciu cząsteczek białka z wykorzystaniem wody. Mimo wszystko, do organizmu dostaje się czysty kolagen. Jeśli postawisz na kolagen liofilizowany, Twój układ trawienny będzie miał nieco więcej pracy. Koniecznością będzie rozbicie białka na poszczególne aminokwasy. Ich wchłanialność jest na równym poziomie, podobnie jak i cena.

Jeśli więc chcesz ograniczyć niedobory kolagenu, postaw na suplement diety od Collibre! Niezależnie od tego czy jesteś fanem kolagenu hydrolizowanego, czy może kolagenu liofilizowanego, na pewno znajdziesz idealny produkt dla siebie.

Data publikacji:

7 min. czytania

Więcej artykułów

Poznaj produkty

Obserwuj nas

@Collibrelife