Przejdź do treści

Darmowa dostawa od 200 zł

23% taniej z naszą subskrypcją

Wysyłka za granicę

Kup teraz, zapłać później z PayPro

Wysyłka w 24 h

Osteoporoza a kolagen

osteoporoza, a kolagen, dlaczego warto pić kolagen

Dzień dobry Koliberko!

Dziś chciałabym poruszyć z Tobą temat nie do końca przyjemny, ale obecny i powszechny. Skupimy się na OSTEOPOROZIE, czyli chorobie, która prowadzi do stopniowego zaniku tkanki kostnej. Choroba ta jest niebezpieczna, ponieważ przynosi ryzyko samoistnych złamań, które zdarzyć się mogą przy niedużych obciążeniach i urazach. Mogą one wystąpić np. podczas:

[su_list icon=”icon: check” class=”blog-post-list” icon_color=”#e07085″ indent=”10″]

  • wykonywania codziennych czynności domowych,
  • przewrócenia się w czasie spaceru,
  • klękania czy wchodzenia po schodach,
  • kichnięcia lub kaszlnięcia.

[/su_list]

Osteoporoza należy do chorób cywilizacyjnych i obecnie z jej powodu cierpi około 200 milionów ludzi na świecie. Dlatego tak ważna jest wczesna profilaktyka i odpowiedni styl życia, aby jak najdłużej zachować zdrowie naszych kości. Wtedy leczenie osteoporozy nie musi być aż tak problematyczne!

 

[su_heading size=”29″ class=”custom-heading”]Kości – nasze wewnętrzne rusztowanie[/su_heading]

Na pewno słyszałaś, że kości, które budują szkielet stanowią takie wewnętrzne rusztowanie naszego ciała. Odpowiedzialne są m.in. za ruch, ochronę narządów wewnętrznych czy magazynowanie składników mineralnych, np. wapnia

Kość to złożona tkanka i jej główną funkcją jest opieranie się siłom mechanicznym i złamaniom. Wytrzymałość kości zależy od wielu czynników. Wyróżnimy tu : ilość tkanki kostnej, geometrię i kształt kości, jej mikroarchitekturę, a także zawartość składników mineralnych i kolagenu. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na to, że prawidłowy styl życia, w tym odpowiednio zbilansowana dieta i aktywność fizyczna będą odgrywać ważną rolę w zachowaniu zdrowia naszych kości.

 

[su_heading size=”29″ class=”custom-heading”]Osteoporoza – ryzyko[/su_heading]

Osteoporoza najczęściej dotyka kobiety w wieku menopauzalnym oraz starszych mężczyzn. Nie jest też tak, że młodzi ludzie oraz dzieci nie są obciążeni jej wystąpieniem. Zdarzają się także przypadki młodszych zachorowań.

Śledząc nasze wpisy, na pewno zauważyłaś pewną zależność. Okres menopauzalny u kobiet jest to czas kiedy naturalna produkcja kolagenu jest już na bardzo słabym poziomie lub jest zatrzymana – wtedy kobiety wykazują się także zwiększoną podatnością na różne schorzenia. Wiadome jest, że po okresie 25 lat życia synteza endogennego kolagenu spada i właśnie największy tego pik notuje się w czasie menopauzy. I tak… dobrze, że zapala się czerwona lampka. Co jeśli od okresu młodzieńczego wprowadzić odpowiednią suplementację i zacząć wspierać się właśnie suplementem kolagenem zawierającym witaminę c w składzie? Czy będzie to korzystnie oddziaływać na zdrowie naszych kości?

Odpowiedź jest jedna… TAK!

Przejdźmy jednak do tego, czym właściwie jest kolagen i jaki ma związek ze zdrowiem naszych kości.

 

[su_heading size=”29″ class=”custom-heading”]Kolagen – niedocenione białko[/su_heading]

Kolagen to główne białko strukturalne występujące w ludzkim organizmie, m. in. w skórze, ścięgnach i kościach. Słowo „KOLAGEN” pochodzi z języka greckiego i rozkładając je na części pierwsze „KOLA” oznacza gumę, a „GEN”produkcję. Białko to odpowiedzialne jest przede wszystkim za piękny wygląd naszej skóry, lśniące włosy czy prawidłową kondycję naszych stawów, zdrowe kości, a także oddziałuje na pracę układu odpornościowego.

Francusko-belgijscy naukowcy w przeglądzie badań z 2017 roku zaznaczają, że występuje coraz więcej dowodów, które wskazują że suplementacja hydrolizowanym kolagenem korzystnie wpływa na stymulację komórek kościotwórczych, poprawę wchłaniania wapnia, a także na właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Patrząc na te argumenty można stwierdzić, że suplementacja hydrolizowanym kolagenem jest idealnym rozwiązaniem dietetycznym w profilaktyce osteoporozy.

Brzmi dobrze, prawda? 🙂 Dlatego warto podjąć taki krok i jak najszybciej zadbać o zdrowie swoich kości oraz wspierać układ kostny każdego dnia! Kolagen może stać się wsparciem w leczeniu osteoporozy. Suplement, który wzbogaca witamina c jest najskuteczniejszy. Warto się na niego zdecydować też w okresie okołomenopauzalnym.

 

Kończąc, oddaję w Wasze ręce kilka tipów dotyczących profilaktyki osteoporozy:
[su_list icon=”icon: check” class=”blog-post-list” icon_color=”#e07085″ indent=”10″]

  • Suplementuj hydrolizowany kolagen – badania pokazują, że jest to wspaniała inwestycja w zachowaniu zdrowia kości na długie lata.
  • Zadbaj o prawidłową ilość budulca w swojej diecie, m.in. białka, wapnia i witaminy D3.
  • Żyj aktywnie – udowodniono, że aktywność fizyczna korzystnie wpływa na mineralizację kości. Warto postawić na regularne praktykowanie aktywności fizycznej.
  • Ogranicz używki – zarówno palenie papierosów jak i picie alkoholu przyczynia się do zmniejszania masy kostnej.
  • Wykonuj badania – systematyczne badania diagnostyczne umożliwiają kontrolę stanu zdrowia i szybsze wykrycie rozwijających się chorób, m.in. osteoporozy.

[/su_list]

 

Bądź zdrowa i dbaj o siebie!

Ściskam,

Twoja Ola

 

 

Artykuł powstał w oparciu o badania naukowe, z którymi bardziej szczegółowo możesz zapoznać się tutaj oraz tutaj.

 

Polecane wpisy:

Na blogu poruszamy różne tematy, w tym: co trzeba wiedzieć o syntezie kolagenu, w jaki sposób kolagen występuje w organizmie człowieka, jakie są suplementy diety zawierające kolagen, w jaki sposób kolagen pomaga w leczeniu osteoporozy, jaki suplement diety kolagen jest najlepszy, czym jest hydrolizat kolagenu oraz jak kolagen wspiera tkankę kostną. Zapraszamy!

 

Data publikacji:

5 min. czytania

Więcej artykułów

Poznaj produkty

Obserwuj nas

@Collibrelife