Newsletter


  SOCIAL MEDIA

  Get inspired

  Subscribe to our Newsletter for news on latest products and sales


   Szukaj

   Kolagen co jeść?

   Kolagen co jeść?

   Najskuteczniejszym sposobem na dostarczenie organizmowi kolagenu jest przyjmowanie go z żywnością. Białko to występuje w różnych produktach spożywczych, jednak w naszej standardowej, codziennej diecie jest go niewiele. Jeśli chcemy uzupełnić niedobór kolagenu, możemy rozważyć jego suplementację. Bez względu jednak na to, w jakiej formie będziemy kolagen przyjmować, musimy zatroszczyć się o to, żeby nasza dieta była bogata w witaminy, zwłaszcza C, E oraz A, które sprzyjają syntezie nowych włókien. Niektóre dostępne na rynku produkty z kolagenem zawierają w sobie witaminę C, zatem czytanie składu przed kupnem to konieczność.

   W czym jest kolagen co jeść

   Jakie produkty zawierają najwięcej kolagenu? Oto lista, która pomoże Ci w wyborze:

   • skórka świńska, jedzona np. w golonce
   • żyły, chrząstki i ścięgna
   • salceson
   • podroby i pasztety
   • ryby w galarecie
   • galaretki wieprzowe i owocowe

   Co bardzo ważne, najlepiej unikać kupowania takich produktów w hipermarketach. Sporządzone tradycyjnie, pozbawione konserwantów mięsne smakołyki dobrej jakości znajdziesz na bazarach, w sklepach ze zdrową żywnością oraz bezpośrednio u ekologicznych producentów.

   Kolagen naturalny co jeść

   Jeśli chcemy uzupełnić kolagen, powinniśmy ten proces rozpocząć od spożywania naturalnych produktów w niego bogatych. To białko młodości znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego, a do takich zaliczamy galaretki z nóżek wieprzowych, cielęcych czy też rybne, galaretki owocowe, golonkę, salceson i podroby – wątróbka i serca.

   Musimy jednak pamiętać, że do produkcji kolagenu w organizmie potrzebne są odpowiednie witaminy, które wspomagają syntezę kolagenu, a należą do nich A, C, E oraz flawonoidy, a także siarka i miedź. Dlatego też ważne jest, by oprócz mięsnych dań bogatych w kolagen spożywać warzywa i owoce, co nie tylko sprawi, że nasza dieta stanie się pełnowartościowa, ale też pozwoli na odpowiednie funkcjonowanie naszego organizmu. Do produktów takich zaliczamy: pomarańcze, cytryny, ananasy, mango, maliny i melony, czerwone porzeczki, jabłka, jeżyny, wiśnie i truskawki. Nie zapominaj także o burakach, kapuście, bakłażanie, ziemniakach słodkich, szpinaku, marchewce, natce pietruszki i pomidorach. Czerwona papryka także powinna znaleźć się na tej liście.

   Do syntezy kolagenu niezbędna jest także siarka – sięgaj zatem po seler, czosnek, ogórki, oliwki, cebulę i banany. Jedz zdrowe tłuszcze bogate w witaminę E – migdały, orzechy, oleje roślinne, ziarna sezamu, awokado czy żółtka jaj. Miedź znajdziesz w ziarnach słonecznika i płatkach owsianych.

   Co jeść na kolagen

   Produkty, które zawierają kolagen już znasz. W jakiej formie przemycić je do swojej diety, by było smacznie, zdrowo i kolorowo na talerzu i by nie pominąć na nim również składników bogatych w witaminy, takich jak warzywa i owoce? Oto podpowiedzi kilku smacznych posiłków bogatych w to cenne białko, ponieważ jak wiemy kolagen jest białkiem:

   • zimne nóżki
   • sałatka brukselkowo – brokułowa z salcesonem
   • steki z serca wołowego
   • zupa tajska z mango i kurczakiem na wywarze kostnym
   • golonka z wolnowaru
   • pasta wątróbkowa z jabłkiem
   • karp po żydowsku

   Dania te są nie tylko smaczne, ale zawierają także produkty bogate w kolagen.

   Kolagen na stawy co jeść

   Tanim kosztem i w warunkach domowych możesz wyprodukować jeden z najlepszych kolagenów, który zbawiennie działa na Twoje stawy. Są to galaretki z kurzych łapek. Niedobór kolagenu powoduje wiele problemów zdrowotnych: żylaki, osteoporozę kości czy szybkie starzenie się skóry. Jego brak ma więc bardzo zły wpływ na ludzki organizm. Galaretka z kurzych łapek w formie wywaru czy galatu to znakomity sposób na uzupełnienie niedoboru kolagenu m.in. stawów. Kurze łapki posiadają największą ilość kolagenu wśród znanych produktów, a galaretki z nich są dodatkowo bardzo smaczną przekąską, zatem pamiętaj, że elastyczność Twoich stawów i wpływ na produkcję kolagenu zależy w dużej mierze od Ciebie.

   Gdzie kolagen w jedzeniu

   Chrząstki, skóry, galaty i mięsa to źródła naturalnego kolagenu tak jak galaretki owocowe czy salceson. Regularne spożywanie produktów odzwierzęcych, które zawierają kolagen, wspomaga odbudowę słabych tkanek nie tylko w układzie ruchowym, ale też w skórze. To sprawia, że staje się ona bardziej elastyczna i gładka. Pamiętaj zatem, że podstawa to kolagen w pożywieniu oraz suplementacja witaminy C, jak i składniki odżywcze – dieta bogata w takie źródła tego białka i o odpowiedniej ilości witamin zapewni Ci komfort życia i dobry stan stawów oraz kości.

   Kolagen w diecie

   Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że kolagen zawarty jest także w pożywieniu, większość bowiem tkwi w przekonaniu, że tylko różnego rodzaju kremy czy suplementy mogą przywrócić skórze jędrność, a to nie prawda. O skórę należy przede wszystkim zadbać od wewnątrz, czyli stosując zbilansowaną dietę. Niedobór kolagenu może mieć negatywne skutki dla funkcjonowania całego organizmu. Unikanie dań bogatych w produkty zawierające kolagen to duży błąd, który może skutkować problemami z kręgosłupem, stawami, a w efekcie końcowym – problemami z poruszaniem się.

   Kolagen w diecie sportowca

   Wzmożona aktywność fizyczna i sport wyczynowy przyczyniają się do zwiększonej destrukcji włókien kolagenowych oraz zaburzeń w jego syntezie. Kolagen odgrywa bardzo ważną rolę w odpowiednim dbaniu o stawy u sportowców, zwłaszcza dlatego, że są oni narażeni na wszelkiego rodzaju kontuzje bardziej niż inni. Wpływa on też na budowę i utrzymanie masy mięśniowej, zatem każda osoba uprawiająca aktywność fizyczną powinna zapoznać się z właściwościami kolagenu i zadbać o odpowiednią ilość kolagenu w organizmie. Suplementacja kolagenem u sportowców wpływa korzystnie na regenerację ścięgien, mięśni oraz więzadeł, a także chrząstki stawowej.

   Kolagen w diecie roślinnej

   Kolagen to przede wszystkim białko zwierzęce. Skąd go zatem pozyskać w diecie roślinnej, pozbawionej produktów odzwierzęcych? Jest na to sposób! Wśród produktów diety roślinnej mających wpływ na poziom kolagenu i elastyny w skórze najważniejszy jest fitoestrogen, czyli genisteina. Szczególnie bogatym jej źródłem są ziarna soi. Możesz ją także zamówić w postaci suplementu diety lub uzupełniać, włączając do diety soję, soczewicę, czerwoną koniczynę czy nasiona roślin strączkowych. Także algi morskie, płatki owsiane, ryż i słonecznik są niezbędne w diecie roślinnej, ponieważ zawierają one dobrze przyswajalne aminokwasy, a one właśnie działają na zasadzie cegiełek w budowaniu własnych struktur białkowych w organizmie. Zajadaj się zatem algami do woli!