• Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
  • Darmowa dostawa już od 200 zł Darmowa dostawa już od 200 zł
  • Bezpieczne formy płatności Bezpieczne formy płatności
Logo mobile

Kolagen co jeść?

3 stycznia 2021

Collibre hydrolizowany kolagen, kolagen w żywności, kolagen w mięsie

Najskuteczniejszym sposobem na dostarczenie organizmowi kolagenu jest przyjmowanie go z żywnością. Białko to występuje w różnych produktach spożywczych, jednak w naszej standardowej, codziennej diecie jest go niewiele. Jeśli chcemy uzupełnić niedobór kolagenu, możemy rozważyć jego suplementację. Bez względu jednak na to, w jakiej formie będziemy kolagen przyjmować, musimy zatroszczyć się o to, żeby nasza dieta była bogata w witaminy, zwłaszcza C, E oraz A, które sprzyjają syntezie nowych włókien. Niektóre dostępne na rynku produkty z kolagenem zawierają w sobie witaminę C, zatem czytanie składu przed kupnem to konieczność.

W czym jest kolagen co jeść

Jakie produkty zawierają najwięcej kolagenu? Oto lista, która pomoże Ci w wyborze:

  • skórka świńska, jedzona np. w golonce
  • żyły, chrząstki i ścięgna
  • salceson
  • podroby i pasztety
  • ryby w galarecie
  • galaretki wieprzowe i owocowe

Co bardzo ważne, najlepiej unikać kupowania takich produktów w hipermarketach. Sporządzone tradycyjnie, pozbawione konserwantów mięsne smakołyki dobrej jakości znajdziesz na bazarach, w sklepach ze zdrową żywnością oraz bezpośrednio u ekologicznych producentów. Warto wiedzieć jakie mięso ma najwięcej kolagenu.

 

 

Kolagen naturalny co jeść

Jeśli chcemy uzupełnić kolagen, powinniśmy ten proces rozpocząć od spożywania naturalnych produktów w niego bogatych. To białko młodości znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego, a do takich zaliczamy galaretki z nóżek wieprzowych, cielęcych czy też rybne, galaretki owocowe, golonkę, salceson i podroby – wątróbka i serca.

Musimy jednak pamiętać, że do produkcji kolagenu w organizmie potrzebne są odpowiednie witaminy, które wspomagają syntezę kolagenu, a należą do nich A, C, E oraz flawonoidy, a także siarka i miedź. Dlatego też ważne jest, by oprócz mięsnych dań bogatych w kolagen spożywać warzywa i owoce, co nie tylko sprawi, że nasza dieta stanie się pełnowartościowa, ale też pozwoli na odpowiednie funkcjonowanie naszego organizmu. Do produktów takich zaliczamy: pomarańcze, cytryny, ananasy, mango, maliny i melony, czerwone porzeczki, jabłka, jeżyny, wiśnie i truskawki. Nie zapominaj także o burakach, kapuście, bakłażanie, ziemniakach słodkich, szpinaku, marchewce, natce pietruszki i pomidorach. Czerwona papryka także powinna znaleźć się na tej liście.

Do syntezy kolagenu niezbędna jest także siarka – sięgaj zatem po seler, czosnek, ogórki, oliwki, cebulę i banany. Jedz zdrowe tłuszcze bogate w witaminę E – migdały, orzechy, oleje roślinne, ziarna sezamu, awokado czy żółtka jaj. Miedź znajdziesz w ziarnach słonecznika i płatkach owsianych. Naturalny kolagen to między innymi kolagen świński oraz kolagen rybi.

Co jeść na kolagen

Produkty, które zawierają kolagen już znasz. W jakiej formie przemycić je do swojej diety, by było smacznie, zdrowo i kolorowo na talerzu i by nie pominąć na nim również składników bogatych w witaminy, takich jak warzywa i owoce? Oto podpowiedzi kilku smacznych posiłków bogatych w to cenne białko, ponieważ jak wiemy kolagen jest białkiem:

  • zimne nóżki
  • sałatka brukselkowo – brokułowa z salcesonem
  • steki z serca wołowego
  • zupa tajska z mango i kurczakiem na wywarze kostnym
  • golonka z wolnowaru
  • pasta wątróbkowa z jabłkiem
  • karp po żydowsku

Dania te są nie tylko smaczne, ale zawierają także produkty bogate w kolagen.

Kolagen na stawy co jeść

Tanim kosztem i w warunkach domowych możesz wyprodukować jeden z najlepszych kolagenów, który zbawiennie działa na Twoje stawy. Są to galaretki z kurzych łapek. Niedobór kolagenu powoduje wiele problemów zdrowotnych: żylaki, osteoporozę kości czy szybkie starzenie się skóry. Jego brak ma więc bardzo zły wpływ na ludzki organizm. Galaretka z kurzych łapek w formie wywaru czy galatu to znakomity sposób na uzupełnienie niedoboru kolagenu m.in. stawów. Kurze łapki posiadają największą ilość kolagenu wśród znanych produktów, a galaretki z nich są dodatkowo bardzo smaczną przekąską, zatem pamiętaj, że elastyczność Twoich stawów i wpływ na produkcję kolagenu zależy w dużej mierze od Ciebie.

Gdzie kolagen w jedzeniu

dieta kolagenowa, jedzenie bogate w kolagen, produkty z dużą ilością kolagenu, kolagen w żywności, kolagen w mięsieChrząstki, skóry, galaty i mięsa to źródła naturalnego kolagenu tak jak galaretki owocowe czy salceson. Regularne spożywanie produktów odzwierzęcych, które zawierają kolagen, wspomaga odbudowę słabych tkanek nie tylko w układzie ruchowym, ale też w skórze. To sprawia, że staje się ona bardziej elastyczna i gładka. Pamiętaj zatem, że podstawa to kolagen w pożywieniu oraz suplementacja witaminy C, jak i składniki odżywcze – dieta bogata w takie źródła tego białka i o odpowiedniej ilości witamin zapewni Ci komfort życia i dobry stan stawów oraz kości.

Kolagen w diecie

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że kolagen zawarty jest także w pożywieniu, większość bowiem tkwi w przekonaniu, że tylko różnego rodzaju kremy czy suplementy mogą przywrócić skórze jędrność, a to nie prawda. O skórę należy przede wszystkim zadbać od wewnątrz, czyli stosując zbilansowaną dietę. Niedobór kolagenu może mieć negatywne skutki dla funkcjonowania całego organizmu. Unikanie dań bogatych w produkty zawierające kolagen to duży błąd, który może skutkować problemami z kręgosłupem, stawami, a w efekcie końcowym – problemami z poruszaniem się.

Kolagen w diecie sportowca

Wzmożona aktywność fizyczna i sport wyczynowy przyczyniają się do zwiększonej destrukcji włókien kolagenowych oraz zaburzeń w jego syntezie. Kolagen odgrywa bardzo ważną rolę w odpowiednim dbaniu o stawy u sportowców, zwłaszcza dlatego, że są oni narażeni na wszelkiego rodzaju kontuzje bardziej niż inni. Wpływa on też na budowę i utrzymanie masy mięśniowej, zatem każda osoba uprawiająca aktywność fizyczną powinna zapoznać się z właściwościami kolagenu i zadbać o odpowiednią ilość kolagenu w organizmie. Suplementacja kolagenem u sportowców wpływa korzystnie na regenerację ścięgien, mięśni oraz więzadeł, a także chrząstki stawowej.

Kolagen w diecie roślinnej

Kolagen to przede wszystkim białko zwierzęce. Skąd go zatem pozyskać w diecie roślinnej, pozbawionej produktów odzwierzęcych? Jest na to sposób! Wśród produktów diety roślinnej mających wpływ na poziom kolagenu i elastyny w skórze najważniejszy jest fitoestrogen, czyli genisteina. Szczególnie bogatym jej źródłem są ziarna soi. Możesz ją także zamówić w postaci suplementu diety lub uzupełniać, włączając do diety soję, soczewicę, czerwoną koniczynę czy nasiona roślin strączkowych. Także algi morskie, płatki owsiane, ryż i słonecznik są niezbędne w diecie roślinnej, ponieważ zawierają one dobrze przyswajalne aminokwasy, a one właśnie działają na zasadzie cegiełek w budowaniu własnych struktur białkowych w organizmie. Zajadaj się zatem algami do woli!

 

 

Zachęcamy także do przeczytania naszego artykułu: kolagen gdzie jest go najwięcej?

Cenimy Twoją prywatność. Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Używamy plików cookie, aby zapewnić Ci wspaniałe wrażenia i pomóc w efektywnym działaniu naszej witryny. Polityka prywatności. Regulamin.