Przejdź do treści

Darmowa dostawa od 200 zł

23% taniej z naszą subskrypcją

Wysyłka za granicę

Kup teraz, zapłać później z PayPro

Wysyłka w 24 h

Collagen Active Drink – niezbędnik dla świadomych sportowców

collagen active drink, niezbędnik dla świadomych sportowców

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z kluczowej roli, jaką w ich zdrowiu odgrywa aktywność fizyczna. Właśnie dzięki regularnemu ruchowi, nasz organizm ma szansę na spalanie nadmiaru kalorii. Poprzez ćwiczenia, wzmacniamy nie tylko nasze ciało, ale też układ sercowo-naczyniowy. W rezultacie poprawiamy sylwetkę, robiąc sobie dodatkowo zastrzyk hormonów szczęścia, takich jak dopamina i serotonina.

Z pewnością o wszystkich korzyściach, jakie daje regularne uprawianie sportu, nie trzeba specjalnie dużo mówić osobom, które na co dzień czerpią profity z wysiłku fizycznego. Niemniej, nadmierne ćwiczenie lub nieodpowiednie techniki mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak kontuzje i osłabienie stawów. To duży problem zwłaszcza dla osób, które skończyły 50. rok życia. Istnieje jednak suplement, który pomoże osiągać każdemu sportowcowi – amatorowi lub profesjonaliście – efekty, z których będzie mógł być dumny.

 

Czym jest kolagen i jaką funkcję pełni w naszym organizmie?

Kolagen jest najobficiej występującym białkiem strukturalnym w naszym ciele. Badania wykazały, że znajduje się go tam około 30%. Naturalny kolagen pełni rolę mostu w naszym organizmie, łącząc ze sobą różne części. Jest jak elastyczny, mocny szkielet, który zapewnia siłę i wsparcie dla naszych kości, stawów, skóry i innych tkanek. Kolagen jest niezbędny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, pomagając nam utrzymać młodość. Daje nam szansę kroczenia przez życie z dobrą energią, która przekłada się na większą radość z dnia. Niestety – to co dobre, kiedyś się kończy.

 

Co się dzieje z kolagenem w naszym ciele, gdy się starzejemy?

Dojrzałość wiąże się z wieloma zmianami – zarówno dobrymi, jak poszerzanie horyzontów i nabycie mądrości życiowej, jak i tymi, których skutki staramy się za wszelką cenę od siebie odpędzić. Jednym z efektów ubocznych, które dotykają osoby po ukończeniu 50. roku życia, jest proces starzenia się naszego organizmu. Masa i gęstość kości zmniejszają się stopniowo już nawet od około 45. roku życia. Zmiany w układzie hormonalnym, tkankach lub w układzie sercowo-naczyniowym prowadzą do stopniowego osłabienia funkcji narządów. Nie inaczej jest z procesem niedoboru naturalnego kolagenu. W młodości nasze ciało produkuje duże ilości tego budulca, ale z wiekiem produkcja ta zaczyna spadać. Istniejący kolagen traci swoją jakość i staje się mniej skuteczny w utrzymywaniu naszej skóry i tkanek w dobrym stanie. Na drastyczny spadek produkcji kolagenu w organizmie szczególnie narażone są kobiety po menopauzie, co może prowadzić u nich do problemów zdrowotnych, takich jak utrata jędrności skóry i zwiększona bolesność stawów.

W tym miejscu należy zapamiętać, że proces utraty kolagenu w organizmie jest naturalnym etapem starzenia się. Jednak nie oznacza to, że jesteśmy od tego stanu całkowicie zależni. Wiele czynników, takich jak styl życia, dieta i narażenie na szkodliwe promieniowanie słoneczne, może przyspieszać przebieg jego zaniku w naszym ciele. Dlatego, by zadbać o nasze zdrowie i dostarczać naszemu ciału odpowiednie składniki odżywcze, warto już teraz pomóc sobie doraźnie. Proces ubywającego kolagenu z organizmu można spowolnić za pomocą dobrze zbilansowanych posiłków – lekarze polecają szczególnie dietę śródziemnomorską, która jest bogata w warzywa, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, orzechy i owoce. Istnieje jednak szybszy sposób na uzupełnienie braków białka w organizmie. Kilkumiesięczna kuracja Collibre Active Drink zwiększa wytrzymałość stawów, więzadeł oraz ścięgien.

 

Czy kolagen jest odpowiedni dla osoby aktywnej fizycznie?

Aby jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wytłumaczyć, czym jest tkanka łączna oraz jakie funkcje pełni ścięgno oraz więzadło.

Tkanka łączna jest rodzajem tkanki biologicznej, która pełni funkcję wspierania i ochrony organizmu. Do najważniejszych typów tkanki łącznej należą: tkanka chrzęstna, tkanka kostna, tkanka tłuszczowa i krew. Tkanka łączna jest ważna dla utrzymywania stabilności i elastyczności organizmu, a także dla ochrony i amortyzacji narządów wewnętrznych i tkanek wrażliwych. Z tkanki łącznej zbudowane jest ścięgno i wiązadło. Ścięgno łączy mięśnie z kośćmi, natomiast więzadło – kości ze sobą, stanowiąc połączenie między nimi.

Oba te włókniste elementy są bardzo wytrzymałe, co pozwala im wytrzymać duże obciążenia, ale jednocześnie wykonywać płynne i elastyczne ruchy. Przy umiarkowanej aktywności fizycznej ścięgna i wiązadła są w stanie niezachwianie pełnić swoje ważne role. Sprawa wygląda zgoła inaczej, gdy poddawane są one nadmiernym przeciążeniom, np. przy wyczynowym uprawianiu sportu. W przypadku urazu lub nadmiernego obciążenia spowodowanego ćwiczeniami, ścięgno i więzadło może ulec uszkodzeniu, co może prowadzić do bólu i ograniczenia ruchomości stawu. Niedostateczne ukrwienie tych tkanek oznacza, że ich leczenie po urazie może trwać znacznie dłużej niż przy kontuzjach mięśni lub kości.

Czy w takim razie miłośnicy aktywności fizycznej są skazani na potencjalne skutki uboczne uprawianych przez siebie ćwiczeń, bez możliwości wcześniejszego zadbania o swoje mięśnie, ścięgna i więzadła? Zwłaszcza dojrzali sportsmeni?

Oczywiście, że nie! Od kilku lat suplementacja białkiem kolagenowym staje się coraz bardziej popularna ze względu na poprawę wyników sportowych. Najnowsze badania naukowców wskazują, że suplementacja kolagenu wspomaga jego syntezę wzmacniając kości, mięśnie, ścięgna i więzadła. Ta informacja może ucieszyć wszystkich uprawiających sport na wysokich obrotach. To właśnie sportsmeni potrzebują szybkiej i skutecznej regeneracji, aby ochronić mięśnie i stawy przed ciągnącymi się miesiącami kontuzjami, wykluczającymi ich z codziennej aktywności. Kolagen pomaga także łagodzić bóle i zapewnia lepszą sprawność fizyczną. Suplementacja kolagenem w diecie może zwiększyć ruchomość stawów, poprawić wydolność, zmniejszyć ryzyko ścierania się więzadeł i stawów oraz przyspieszyć ogólną regenerację organizmu.

 

A Ty? Chcesz poprawić swoje wyniki sportowe oraz zmniejszyć ryzyko kontuzji? Wejdź TUTAJ.

 

Źródła:
1. Lis, D. M., Jordan, M., Lipuma, T., Smith, T., Schaal, K., & Baar, K. (2022). Collagen and Vitamin C Supplementation Increases Lower Limb Rate of Force Development. International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism, 32(2), 65–73.
2. Lexell, J., Taylor, C. C., & Sjöström, M. (1988). What is the cause of the ageing atrophy? Journal of the Neurological Sciences, 84(2–3), 275–294. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4594048/
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4731911/
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11071580
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23949208
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK21582/
7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26267777/
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5950747/
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11071580
10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2048496/

Data publikacji:

6 min. czytania

Więcej artykułów

Poznaj produkty

Obserwuj nas

@Collibrelife