Przejdź do treści

Darmowa dostawa od 200 zł

23% taniej z naszą subskrypcją

Wysyłka za granicę

Kup teraz, zapłać później z PayPro

Wysyłka w 24 h

Jak ćwiczyć, by nie zrobić sobie krzywdy?

Jak ćwiczyć, by nie zrobić sobie krzywdy

W rozmowie z gościem #CollibreTalks fizjoterapeutą Michałem Frosikiem poruszymy tematy aktywności fizycznej, motywacji, urazów i ich zapobiegania. O tym jak podejmować bezpieczną aktywność ruchową i kiedy udać się do specjalisty ze swoimi problemami aparatu ruchu. Zapraszamy do zapoznania się z zapisem naszego spotkania i rozmowy z naszym ekspertem.

Układ ruchu stworzony do “ruchu”

Żyjemy w czasach, gdzie bardzo dużo czasu spędzamy siedząc przy biurkach, bądź spędzając czas przed telewizorem. Dlatego aktywność fizyczna to podstawa. Ciało człowieka jest stworzone do bycia w ruchu, dlatego spędzanie czasu przy biurku przed komputerem nie służy naszemu ciału. Poprzez pozostawanie w bezruchu nasze ciało nie zużywa energii dostarczanej z pokarmem, przez co odkłada się ona w postaci zbędnej tkanki tłuszczowej. Bezruch nie działa również dobrze na nasz układ krążenia. Podczas ruchu, napinając i rozluźniając swoje mięśnie pomagamy pompować krew do części swojego ciała, pomagamy ciału pozbywać się produktów przemiany materii wraz z potem. Uruchamiamy całą machinę odpowiedzialną za nasze dobre samopoczucie, dlatego tak ważny w życiu człowieka jest ruch.

Jak zacząć z aktywnością fizyczną?

Kontuzje przy uprawianiu sportu wynikają z różnych przyczyn. Ograniczeń ruchowych, fizycznych urazów, które nie są poprzedzone odpowiednią rozgrzewką. O podstawę naszej aktywności fizycznej powinniśmy zadbać już od najmłodszych lat. Patrząc na dzieci, warto zaszczepiać im miłość do sportu od najmłodszych lat. To kształtuje sprawność, koordynację wzrokowo-ruchową i dobre nawyki ruchowe. Tak zaprawione ciało dobrze będzie znosiło wyzwania związane z codziennymi aktywnościami. Osoby dorosłe jeśli mają wątpliwość co do sportu powinny skorzystać z pomocy trenera, instruktora ruchu, aby uniknąć rozczarowań związanych z ograniczeniami, trudnościami czy kontuzjami.

Co zrobić kiedy boli podczas uprawiania sportu?

Zawsze trzeba zdiagnozować co jest przyczyną. Przy bieganiu, mogą to być niedopasowane buty. W związku z wadami postawy możemy mieć problem z poprawnym wykonywaniem ruchu. Możemy być niedostatecznie rozciągnięci, możemy mieć nadwagę, co również wpływa na nasz komfort i obciążenie aparatu ruchu. Warto korzystać z aktywności sportowej dopasowanej do naszego stanu zdrowia i możliwości. Basen, ćwiczenia statyczne, joga, zorganizowane zajęcia sportowe. Na rynku usług sportowych jest dużo możliwości wyboru. W zależności jaki mamy cel w naszej fizycznej strefie musimy dopasować aktywność do naszych możliwości. Jeśli nie widzimy efektów, pozostaje wsparcie ze strony specjalistów, którzy dobiorą zestawy ćwiczeń i wesprą nas w poprawnym wykonywaniu ćwiczeń.

Suplementacja w aktywności fizycznej

Dobór suplementów powinien być dostosowany do naszych potrzeb organizmu. W zależności od intensywności naszej aktywności, rodzaju diety i warunków naszego ciał warto zadbać o suplementację. Najlepiej dostarczać witaminy i mikroelementy w zróżnicowanej diecie. Aby zadbać o swoje stawy, kości i mięśnie można włączyć suplementację kolagenem, który uzupełnia jego braki, a dzięki zawartym w nim witaminom pomoże w wyrównaniu ich niedoboru. Kolagen również wspiera włosy, skórę i paznokcie, dzięki czemu zadba o nas od wewnątrz i zewnątrz. W okresie mniejszej ilości słońca warto suplementować witaminę D i C. Te witaminy wzmacniają naszą odporność i dobre samopoczucie.

 

Gdzie szukać motywacji do ćwiczeń?

W zależności co dla nas jest celem. Czy my chcemy coś zmienić w sobie, poprawić swój stan zdrowia, dietę. To wszystko może być dla nas motywacją. Warto inspirować się różnymi sportowcami, osobami, dla których sport i aktywność jest stylem życiem. Mając wpływ na nasze zdrowie przez styl życia kreujemy to jak wyglądamy i jak się czujemy. Ważna jest systematyczność i wytrwałość w zmianach. Nie jest to łatwe, ale gdyby było to każdy miałby super sylwetkę i był zdrowy i sprawny.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Urazy których doświadczamy nagle – w wyniku upadku, wypadku, zawsze powinny być sprawdzone przez specjalistę. Konsultacje z lekarzem ortopedii czy fizjoterapeutą pomogą sprawdzić zaawansowanie problemu. Wykonywane są wtedy badania obrazowe, palpacyjne, sprawdzające zakres ruchów i możliwości. Jeśli ból jest przewlekły, leczenie może wymagać farmakoterapii i na pewno terapii ruchem. Warto mieć świadomość różnicy między dobrym, a złym bólem. Dobry ból to taki, który pojawia się np. przy rozciąganiu i pokazuje nam zakres naszych możliwości w danej pozycji, boli ale po chwili przestaje. Nasze ciało przyzwyczaja się do niego odpuszcza. Zły ból, to taki który nie ustaje i towarzyszy nam w trakcie spoczynku czy dniu codziennym. To duży dyskomfort i w obecnym zaawansowaniu jeśli chodzi o medycynę i leczenie bólu, nie powinien być ignorowany, bo to zwyczajnie obniża nam jakość życia.

Wskazówki na koniec

Aby trenować bezpiecznie, pamiętajcie o rozgrzewce przed każdą aktywnością, zwłaszcza przed treningiem siłowym oraz po dłuższej przerwie. Te kilka, kilkanaście minut rozruchu przygotowuje nasze ciało do właściwego treningu. Jeśli macie wątpliwości, zawsze korzystajcie z pomocy specjalistów, lekarzy, rehabilitantów, fizjoterapeutów, trenerów przygotowania motorycznego. Takie konsultacje pomogą Wam pozbyć się złych nawyków ruchowych, wzmocnią waszą pewność siebie w wykonywaniu ćwiczeń i pomogą bezpiecznie podejmować aktywność, żeby nie zrobić sobie krzywdy.

Teraz już wiesz, od czego zacząć. Oczywiście w razie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Często też zanim zacząć ćwiczyć warto porozmawiać z doświadczonym trenerem personalnym lub fizjoterapeutą, aby zasięgnąć porady lekarskiej. Zwłaszcza, gdy prowadzisz siedzący tryb życia, koniecznie stopniowo wprowadzaj aktywność. Wśród polecanych aktywności są na przykłąd nordic walking, spacery i jazda rowerowa.

 

Data publikacji:

5 min. czytania

Więcej artykułów

Poznaj produkty

Obserwuj nas

@Collibrelife