Przejdź do treści

Darmowa dostawa od 200 zł

23% taniej z naszą subskrypcją

Wysyłka za granicę

Kup teraz, zapłać później z PayPro

Wysyłka w 24 h

Kolagen gdzie jest go najwięcej?

Kolagen Collibre - kolagen w pokarmie , produkty spożywcze bogate w kolagen

Kolagen naturalny dzięki swoim właściwościom pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. Bierze udział w procesach regeneracyjnych i zapewnia odpowiedni poziom nawodnienia skóry. Struktura białka kolagenowego przyspiesza gojenie się ran, sprzyja odbudowie tkanki łącznej i działa regeneracyjnie na blizny. Kolagen pełni także bardzo ważną funkcję w układzie immunologicznym. Ogranicza on wnikanie i rozprzestrzenianie się chorobotwórczych drobnoustrojów, toksyn i komórek nowotworowych. Jednak po 25 roku życia produkcja kolagenu spada. Odpowiadamy, gdzie jest go najwięcej, aby skutecznie uzupełniać ten cenny aminokwas!

Spis treści:

 • Kolagen gdzie powstaje
 • Kolagen gdzie występuje
 • Kolagen naturalny gdzie występuje
 • Gdzie występuje kolagen typu 2
 • Kolagen gdzie go znaleźć
 • W jakich produktach znajduje się kolagen

W poniższym wpisie dowiesz się gdzie powstaje kolagen, gdzie występuje kolagen, gdzie występuje kolagen naturalny, gdzie występuje kolagen typu 2 i gdzie można znaleźć kolagen w pożywieniu.

Kolagen gdzie powstaje

Jak już wiemy, kolagen to najpopularniejsze białko w ludzkim organizmie. Białko to ma złożoną strukturę, jest wytwarzane przez różne komórki – te rozmieszczone w skórze to tak zwane fibroblasty. Wytwarzają one krótkie włókna białkowe i wydalają je poza komórkę. Dalszy proces wytwarzania kolagenu w skórze odbywa się poza fibroblastami – w przestrzeni międzykomórkowej. Suplementacja kolagenem staje się coraz popularniejsza, o czym powiemy w dalszej części wpisu.

Kolagen gdzie występuje

Kolagen to najpopularniejszy rodzaj białka w ludzkim organizmie. Znajduje się on w mięśniach, kościach, skórze i ścięgnach. Jest on głównym składnikiem tkanki łącznej. Kolagen pełni bardzo ważną rolę w poprawie kondycji skóry, zwiększa także jej elastyczność i nawilżenie oraz wpływa na prawidłowe funkcjonowanie stawów. W organizmie człowieka z wiekiem wytwarza się mniej kolagenu, a to prowadzi do wysuszenia skóry oraz powstawania zmarszczek, szczególnie widocznych na twarzy.

Kolagen występuje w różnych tkankach organizmu, a jego struktura jest różnorodna i zależy od miejsca jego występowania. Kolagen chroni narządy wewnętrzne takie jak nerki, żołądek czy też wątrobę, tworząc wokół nich tak zwane sprężyste rusztowanie.

 

Kolagen naturalny gdzie występuje

Podstawowa funkcja kolagenu to łącznie ze sobą komórek, dlatego też stanowi on element budulcowy większości organów, a zwłaszcza skóry, zębów, kości, chrząstek stawowych, naczyń krwionośnych oraz rogówki. Kolagen ma także wpływ na układ immunologiczny – zapobiega przedostawaniu się drobnoustrojów oraz wszelkiego rodzaju chorobotwórczych toksyn.

Gdzie występuje kolagen typu 2

witaminy collibre life, kolagen w pokarmie , produkty spożywcze bogate w kolagenKolagen typu II występuje w chrząstkach stawowych, skórze oraz ścięgnach. Cechą charakterystyczną kolagenu jest jego dość nietypowy skład aminokwasowy. Białko to jest zbudowane z glicyny i proliny oraz zawiera w swoim składzie hydroksyprolinę i hydroksylizynę, do których wytworzenia niezbędna jest witamina C, którą należy dodatkowo suplementować. Suplementacja kolagenu jest popularna zwłaszcza wśród sportowców oraz osób, którzy są aktywni fizycznie. Działa on pozytywnie na stan ich stawów i zapobiega rozwijaniu się stanów zapalnych w obrębie narządów ruchu.

Na rynku preparatów w postaci suplementów możesz znaleźć bardzo wiele specyfików zawierających kolagen typu 2. Suplementy zawierające kolagen typu II mogą być stosowane zarówno w celu ochrony stawów, jak i leczeniu ich uszkodzeń. Co interesujące, wśród zawodników uprawiających niektóre dyscypliny sportowe, stosowanie kolagenu jest narzucane odgórnie w celu zabezpieczenia przez wszelkimi urazami.

Dawkowanie kolagenu typu 2 jest uzależnione od jego formy. Kolagen niezdenaturowany typu II – najczystsza jego forma – jest stosowany przede wszystkim w procesie leczenia zmian zwyrodnieniowych w celu odtworzenia zniszczonej chrząstki stawowej. Kolagen ten przynosi najlepsze efekty kuracji. Aby usprawnić działanie kolagenu w postaci suplementu i przyczynić się do lepszej produkcji kolagenu, zaleca się dodatkowe przyjmowanie w czasie kuracji witaminy C, która wspomaga syntezę kolagenu.

Kolagen gdzie go znaleźć

Kolagen Vital Drink Collibre, naturalny kolagen w jedzeniu, kolagen w jedzeniuKolagen można znaleźć w różnego rodzaju produktach. Nie bez powodu dietetycy i specjaliści żywieniowi zalecają, aby ten składnik występował w diecie jak najczęściej. Włączenie produktów bogatych w kolagen do codziennej diety (dieta kolagenowa) ma swoje plusy, jednak nadmiar ich w codziennych posiłkach nie jest zbyt zdrowy, ponieważ są to produkty bogate w tłuszcz i obciążające organizm. Jeśli chcesz wzbogacić swoją dietę w produkty bogate w kolagen, zachowaj równowagę i dokładaj je do posiłków 2 – 3 razy w tygodniu. Systematyczność i czas sprawią, że niedobór kolagenu przy takiej częstotliwości zostaną uzupełnione, a Ty nie odczujesz żadnych skutków ubocznych. Ważną rolę w naszym organizmie spełnia syntezę kolagenu.

W jakich produktach znajduje się kolagen

Suplementacja kolagenu poprzez różnego rodzaju suplementy, to doskonały sposób na jego uzupełnienie. Jednak jeszcze lepszym pomysłem jest zmiana diety.W jakich produktach jest najwięcej kolagenu? Przede wszystkim są to:

 • produkty na bazie żelatyny wieprzowej, które zawierają wieprzowy kolagen,
 • gotowana golonka i wywar z kurzych łapek,
 • podroby,
 • salceson,
 • galaretki takie jak – galaretki owocowe, galaretki z nóżek wieprzowych i ryby w galarecie,
 • produkty zawierające chrząstki rekina – w nich znajduje się kolagen rybi.

To bardzo ważne, by zadbać o odpowiednie podaże kolagenu w pożywieniu, jednak nie można zapomnieć o tym, by spożywać także innego rodzaju posiłki, takie jak owoce czy warzywa bogate w witaminy i błonnik. Nie musisz do swojego diety wprowadzać produktów bogatych w kolagen każdego dnia. Wystarczy, że będziesz to robić 2 – 3 razy w tygodniu, a systematyczność stosowania takiego rozwiązania sprawi, że z czasem ilość kolagenu w twoim organizmie wzrośnie. Nie możemy jednak liczyć tylko na produkcję kolagenu.

Dużą popularnością cieszy się suplement diety kolagen w formie do picia. Nie zawsze kolagen w jedzeniu wystarczy, zwłaszcza po 25 roku życia. Wówczas warto uzupełnić kolagen właśnie poprzez suplementy, co sprawi, że malejąca produkcja kolagenu w organizmie nie będzie tak dotkliwa.

 

 

Polecane wpisy na blogu:

Sprawdź również ofertę:

Data publikacji:

6 min. czytania

Więcej artykułów

Poznaj produkty

Obserwuj nas

@Collibrelife