Przejdź do treści

Darmowa dostawa od 200 zł

23% taniej z naszą subskrypcją

Wysyłka za granicę

Kup teraz, zapłać później z PayPro

Wysyłka w 24 h

Kolagen – gdzie występuje naturalnie?

kolagen w roslinach, sposób na naturalną produkcję kolagenu

Kolagen jest jednym z najczęściej występujących w organizmie białek. Odgrywa poważną rolę budulcową – dzięki niemu w organizmie człowieka występuje tkanka łączna. Kolagen znajdziemy w naczyniach krwionośnych, w kościach, w mięśniach, w układzie pokarmowym oraz w ścięgnach. Jego występowanie wzmacnia organizm człowieka na różnych poziomach, nawet włosy są w lepszym stanie, jeśli człowiekowi nie brakuje kolagenu.

Naturalny kolagen – występowanie w naturze

Kolagen to jedno z wielu białek, które występuje naturalnie w przyrodzie. Można go spotkać w organizmie człowieka, ale nie tylko. Struktura białka kolagenowego występuje również w organizmach zwierzęcych, a nawet w rybach. 

Kolagen – występowanie w organizmie

Kolagen to bardzo ważna substancja, która występuje w organizmie człowieka i spełnia wiele istotnych zadań. Kolagen znajdziemy w skórze, ścięgnach, w rogówce oka, w kościach, naczyniach krwionośnych czy chrząstkach. Kolagen bardzo często nazywany jest białkiem młodości i jest to szczera prawda, gdyż jego występowanie pozytywnie wpływa na funkcjonowanie i zewnętrzny wygląd człowieka.

Kolagen pozwala na:

  • Prawidłowe funkcjonowanie stawów (brak dolegliwości bólowych),
  • Zachowanie elastyczności żył i innych naczyń krwionośnych,
  • Utrzymanie dobrego napięcia, gładkości, nawilżenia i elastyczności skóry,
  • Znacznie szybsze zrastanie kości oraz gojenie ran.

Kolagen wpływa na odpowiednie funkcjonowanie układu immunologicznego, wspiera obronę organizmu przed komórkami rakowymi, drobnoustrojami oraz toksynami. Co więcej, to rewelacyjne białko chroni także narządy wewnętrzne, takie jak żołądek, nerki, wątroba. Jak to się dzieje? Tworzy wokół organów specjalną warstwę zabezpieczającą, która nie pozwala przedostać się niekorzystnym czynnikom.

Najbardziej widoczne objawy towarzyszące małemu stężeniu kolagenu w organizmie człowieka to pierwsze oznaki starzenia na szyi, dekolcie i twarzy. Dodatkowym sygnałem ostrzegawczym, w przypadku zbyt małej ilości kolagenu są łamliwe, podatne na zniszczenia włosy. Po dłuższym czasie mogą występować również problemy z krążeniem oraz bóle w stawach.

 

Kolagen naturalny – co jeść?

Mnóstwo osób zastanawia się, jak można uzupełnić niedobór kolagenu w oparciu o pokarm i czy jest to w ogóle możliwe. Owszem – kolagen, tak jak zostało wspomniane wyżej, występuje naturalnie w roślinach, rybach oraz w organizmach zwierzęcych. Jeśli chcemy uzupełnić nasze niedobory za pomocą codziennych posiłków, tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie.

Gdzie jest kolagen w jedzeniu? Największe stężenie kolagenu znajdziemy w galaretach. Niezależnie od tego, czy lubujemy się w galaretach rybnych, wieprzowych czy owocowych – wszystkie zawierają spore ilości kolagenu. Ponadto, białko to dostarczymy do organizmu jedząc salceson, wywar z kurzych łapek, rybę w galarecie, podroby, w tym wątróbkę czy serca. Golonka także jest cennym źródłem kolagenu, a dodatkowo może wyśmienicie smakować.

Warto jednak wiedzieć, że sam kolagen w jedzeniu nie wystarczy, a dieta kolagenowa to często za mało. Do syntezy kolagenu niezbędna jest witamina C. Oznacza to, że dieta powinna zostać wzbogacona również o produkty, które znane są ze sporych dawek tej witaminy. Warto więc włączyć do swojego codziennego jadłospisu świeże warzywa i owoce, które pozytywnie wpłyną na poziom witaminy C, a co za tym idzie – rewelacyjnie sprawdzą się podczas syntezy kolagenu.

Kolagen naturalny

Kolagen naturalny wieprzowy czy wołowy lub kolagen rybi to fantastyczny wybór. Działa on świetnie zarówno od środka, jak i od zewnątrz, stosowany w trakcie zabiegów kosmetycznych. Jeśli więc kolagen w jedzeniu nie wystarczy, warto postawić na wygodną suplementację.

Kolagen bydlęcy, który swego czasu używany był podczas zabiegów medycyny estetycznej. Usuwanie bruzd czy kurzych łapek wokół ust wymagało użycia kolagenu, a ze względu na łatwą dostępność, wielu specjalistów sięgało właśnie po kolagen bydlęcy. Mimo wypełnień, po zabiegu można było zauważyć wypieranie tego rodzaju kolagenu przez kwas hialuronowy.

Natomiast kolagen wołowo-wieprzowy rewelacyjnie sprawdza się podczas zabiegów zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Kolagen naturalny dla wegetarian

Kolagen w jedzeniu w diecie wegetariańskiej jest bardzo ciężko dostępny i wiele osób, które rezygnują z jedzenia mięsa, narażają się na niedobór właśnie tego składnika. Co mogą zrobić wegetarianie i gdzie jest najwięcej kolagenu?

Pierwszym krokiem jest spożywanie składników, które wspomagają syntezę kolagenu, który znajduje się w organizmie. Z tego względu tak ważne jest, by każdy wegetarianin codziennie spożywał znaczące ilości białka.

W przypadku wegan czy wegetarian, warto zwrócić uwagę na taką substancję, jaką jest genisteina. Jest to izoflawon, który spowalnia zanikanie elastyny i kolagenu. Są to jednak środki pośrednie i niepełne. Niestety, kolagen nie występuje naturalnie w produktach pochodzenia roślinnego.

Świetnym rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się suplement diety kolagen. Rewelacyjne produkty oferuje firma collibre.eu, która zajmuje się tworzeniem pitnego kolagenu dedykowanego osobom cierpiącym na jego niedobory. W asortymencie marki znajdziemy 3 intrygujące produkty, dedykowane różnym osobom, w zależności od tego, co chcą poprawić za pomocą kolagenu. Collibre w ofercie posiada kolagen dla aktywnych (Active), kolagen dla kobiet, które chcą odzyskać urodę (Beauty) oraz kolagen dla tych, którzy tęsknią za witalnością (Vital). Każdy produkt dostępny jest w postaci jednorazowego drinka. Stosowanie kolagenu tego typu to gwarancja komfortu.

 

 

Teraz już wiesz, gdzie naturalnie występuje kolagen oraz jakie zalety ma suplementacja kolagenu. Zachęcamy także do przeczytania naszego artykułu:

Data publikacji:

6 min. czytania

Więcej artykułów

Poznaj produkty

Obserwuj nas

@Collibrelife