Przejdź do treści

Darmowa dostawa od 200 zł

23% taniej z naszą subskrypcją

Wysyłka za granicę

Kup teraz, zapłać później z PayPro

Wysyłka w 24 h

Kolagen gdzie występuje? Poznajemy źródła bogate w kolagen

Naturalny kolagen Collibre

Kolagen to część tkanki łącznej, tak zwane spoiwo łączące komórki skóry, kości i chrząstki stawowe. Jest to białko produkowane przez organizm, które składa się z łańcuchów aminokwasów. Kolagen występuje w 30 rodzajach, a każdy z nich pełni inną funkcję w organizmie. Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie, gdzie występuje kolagen, jakie są jego główne źródła w pożywieniu i w jaki sposób zadbać o jego odpowiedni poziom, by zachować zdrowie i młodość na długie lata? Jak uzupełnić kolagen? Jak przyczynić się do produkcji kolagenu? Przeczytaj!

Spis treści:

 1. Gdzie występuje kolagen w organizmie
 2. Kolagen gdzie występuje naturalnie
 3. Gdzie występuje kolagen typu 1
 4. Gdzie występuje kolagen typu 2
 5. W czym jest kolagen
 6. Kolagen w jedzeniu – produkty bogate w kolagen

Z poniższego tekstu dowiesz się, jaka jest odpowiednia ilość kolagenu by zapobiec procesom starzenia się skóry, jakie są produkty zawierające kolagen, co wpływa na produkcję kolagenu, jaką rolę kolagen odgrywa w organizmie człowieka i jak wpływa na działanie całego organizmu, co powinieneś wnieść do codziennej diety oraz jak opóźnić proces starzenia się stawów, tkanek i skóry.

Gdzie występuje kolagen w organizmie

Kolagen znajduje się w wielu tkankach i ma bardzo różnorodną strukturę. Chroni on narządy wewnętrzne takie jak nerki, wątrobę i żołądek. Podstawowym zadaniem kolagenu w ludzkim organizmie jest łączenie ze sobą komórek, dlatego też jest uznawany za budulcowy element organów, a zwłaszcza skóry, kości, zębów, naczyń krwionośnych czy rogówki oka. Dlatego niedobór kolagenu jest niewskazany.

Działa on także na układ immunologiczny, zapobiegając przedostaniu się do niego drobnoustrojów oraz toksyn.

Struktura białka kolagenowego zapewnia ciągłość odnowy komórkowej skóry, przy czym pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu jej nawilżenia, a to ma wpływ na jej sprężystość i kondycję.

 

Kolagen naturalny – gdzie występuje naturalnie

Uzupełnienie kolagenu w sposób naturalny nie jest trudne. jeśli chcesz wspierać wchłanianie kolagenu, nie obciążając się niezdrową dietą bogatą w tłuszcze, warto wybierać produkty, które dostarczą takich związków, jak:

 1. witamina A – działa na opóźnienie starzenia się skóry i jej elastyczność oraz przeciwzmarszczkowo. Znajdziesz ją w produktach takich jak: szpinak, marchew, czerwona papryka, pomidory, melony, mleko, jajka, wątróbka czy łosoś.
 2. witamina C – wspomaga syntezę kolagenu i opóźnia występowanie pierwszych oznak starości. Sprawia także, że skóra jest pozbawiona niedoskonałości. Produkty bogate w witaminę C to: owoce, głównie cytrusy, porzeczki i jagody, a także warzywa – natka pietruszki, kwaszona kapusta, papryka czy pomidory.
 3. witamina E – chroni skórę przed promieniowaniem UV i wspomaga jej nawilżenie. Jej główne źródło to oleje roślinne, kiełki pszenicy, sezam, orzechy, żółtka jaj, migdały, słonecznik, awokado, chleb pełnoziarnisty czy płatki zbożowe.
 4. flawonoidy – zapobiegają rozpadowi kolagenu, są zatem niezmiernie istotnym pierwiastkiem, a znaleźć je można w produktach takich jak: buraki, brokuły, pomidory, zielona herbata, sałata, porzeczka, jagody, aronia, winogrono, grejpfrut.

Gdzie występuje kolagen typu 1

Kolagen typu 1 występuje w ludzkim organizmie w największej ilości. Zawierają go tkanki tworzące blizny, tkanki łączne kości i ścięgna. Jest on również obecny w tkance podskórnej i skórze.

Gdzie występuje kolagen typu 2

Kolagen typu 2 występuje głównie w chrząstkach stawowych. Jego odpowiednia ilość jest niezmiernie ważna dla ludzkiego organizmu, ponieważ dzięki niemu nasze stawy są sprawne i ruchliwe. Jego brak może przyczynić się do wystąpienia zwyrodnień stawowych, a w konsekwencji do odczuwania uporczywego bólu w stawach.

W czym jest kolagen

Kolagen można dostarczać do organizmu spożywając odpowiednie produkty i stosując odpowiednią dietę. Najczęściej występuje on w produktach zawierających żelatynę – substancję, która w rzeczywistości jest mieszanką peptydów, pozyskiwaną ze zwierzęcej skóry, mięśni oraz chrząstek w procesie hydrolizy.

Czy istnieje jakiś sposób, by dostarczać kolagen inaczej, niż przez odzwierzęce produkty? Tak, na rynku farmaceutycznym powstało wiele produktów, które z powodzeniem można suplementować w celu uzupełnienia braków kolagenu w organizmie. Są to tak zwane hydrolizatory kolagenu, czyli substancja pozyskiwana w procesie chemicznym z żelatyny farmaceutycznej – wsparcie suplementów diety jest ważne! Suplementy kolagenowe wspierają prawidłowe funkcjonowanie stawów, układ odpornościowy oraz inne funkcje organizmu.

Kolagen w jedzeniu – produkty bogate w kolagen

Poziom kolagenu w pożywieniu można zwiększyć odpowiednią dietą i stosowaniem kosmetyków zawierających kolagen. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kolagen występuje w pożywieniu w takich ilościach, by korzystnie wpłynąć na kondycję tkanek. Gdzie jest najwięcej kolagenu? Do produktów bogatych w kolagen zalicza się m in:

 • kurze łapki
 • żelatynę spożywczą
 • golonkę, salceson i podroby
 • chrząstki rekina
 • wszelkie galaretki owocowe i warzywne
 • ryby w galarecie, galaretki z nóżek wieprzowych

Chociaż spożywanie tego rodzaju produktów może pozytywnie wpłynąć na organizm człowieka i poziom kolagenu, spożywanie dużych ilości tego rodzaju pokarmów nie jest wskazane dla zdrowia. Są to bowiem produkty pochodzenia zwierzęcego, które zawierają w sobie duże ilości tłuszczu, a ich nadmiar może negatywnie wpływać na układ krążenia, powodować wysoki cholesterol czy też przyrost masy ciała.

Dobrze przyswajalny kolagen wołowy, kolagen wieprzowy, a może kolagen rybi? Zapraszamy na naszego bloga, gdzie dowiesz się więcej i poznasz zalety, jakie daje suplementacja kolagenu!

 

 

Polecane wpisy na blogu:

Data publikacji:

5 min. czytania

Więcej artykułów

Poznaj produkty

Obserwuj nas

@Collibrelife