Przejdź do treści

Darmowa dostawa od 200 zł

23% taniej z naszą subskrypcją

Wysyłka za granicę

Kup teraz, zapłać później z PayPro

Wysyłka w 24 h

Skóra pocovidowa – czy kolagen przywróci jej młody wygląd?

skóra pocovidowa, kolagen do picia

COVID-19 powoduje przedwczesne starzenie się skóry – ten fakt potwierdzają najnowsze badania brytyjskich naukowców.

Zakażenie koronawirusem zaburza stężenie lipidów, które odpowiadają za dobrą kondycję skóry oraz spowalnia produkcję sebum. Jaki jeszcze wpływ na skórę ma SARS-CoV-2? Czy da się poprawić jej stan, by jak najdłużej zachowała młody wygląd? Wszystkiego dowiesz się z artykułu!

Jakie zmiany skórne powoduje COVID-19?

Duszności, bóle mięśni, wysoka gorączka, kaszel, ból gardła… to najczęstsze objawy COVID. Jednak ku zdziwieniu coraz większej liczby osób, w tym naukowców, COVID-19, a zwłaszcza jego odmiana w postaci Omikrona, wywołuje widoczne objawy skórne. O jakich mowa?

Wysypki skórne

Swędzące grudki, liczne potówki na całym ciele, czerwone guzki… według brytyjskiej aplikacji ZOE COVID Study właśnie takie objawy skórne zauważyli u siebie chorujący na Omikrona. Aż w przypadku 17 proc. badanych wysypka pokrzywkowa i wykwity grudkowo-pęcherzykowe były pierwszym symptomem choroby. Co ciekawe, wymienione zmiany skórne częściej dotykały młodych osób.

Sina skóra

Kolejnym problemem dermatologicznym okazują się zmiany przypominające odmrożenia, a mianowicie lekko sinawy kolor skóry. Skąd ten niepokojący odcień? Głównym powodem jest niedotlenienie. Amerykańskie centrum CDC podkreśla, że takich objawów skórnych nie można lekceważyć – należy jak najszybciej wykonać test.

Czerwone plamy

COVID-19 daje objawy podobne do choroby skórnej egzemy – niektórzy pacjenci zgłaszali do brytyjskiej aplikacji ZOE COVID Study występowanie rozległych czerwonych plam na klatce piersiowej, które swędzą i często utrzymują się z objawami ogólnoustrojowymi.

Zmiany przypominające odmrożenia

„Covidowe palce” – właśnie tak nazwano zmiany przypominające odmrożenia na palcach rąk i stóp. W tych miejscach skóra przybiera czerwony lub fioletowy odcień. Może to być spowodowane zaburzeniami krzepnięcia powstającymi w trakcie przebiegu choroby.

Sucha skóra

Nieprzyjemnie sucha w dotyku skóra to jeden z częstych objawów towarzyszących chorobie. I chociaż zmiany skórne związane z zakażeniem koronawirusem nierzadko mijają po jego ustąpieniu, w wielu przypadkach utrzymują się jeszcze później, wówczas należy skonsultować problem ze specjalistą dermatologiem.

To jednak nie wszystko – wielu ozdrowieńców, zwłaszcza kobiet, zauważyło widoczny spadek elastyczności, jędrności i nawilżenia skóry po COVID-19, słowem: widoczne starzenie się skóry. Pojawiły się skargi, że koronawirus spowodował u nich niedobór cennego kolagenu. W następnej części wpisu odpowiadamy, czy jest to możliwe.

Czy COVID-19 „zabija” kolagen?

Szybsze starzenie się, a co za tym idzie mniejszą produkcję kolagenu, zaobserwowały zwłaszcza panie, które twierdzą, że po przebytej chorobie ich skóra stała się przesuszona, mniej jędrna, a na twarzy pojawiło się więcej zmarszczek. Te niepokojące objawy negatywnie wpływają na pewność siebie i samopoczucie, a wniosek nasuwa się sam – COVID-19 powoduje niedobory kolagenu. Ale czy jest to prawdą?

Na ten moment nie ma dokładnych badań, które mogłyby potwierdzić tezę, że koronawirus „zabija” kolagen. Według polskich naukowców jest to mało prawdopodobne : Ciężko wychwycić jakiś konkretny mechanizm, który mógłby powodować, że COVID-19 redukowałby włókna kolagenowe czy zmniejszał ich elastyczność – mówi dr Krajewski.

Doktor Krajewski dodaje jednak, że zmiany skórne są powiązane z koronawirusem: Wysypki się zdarzają, ale nie są one typowym objawem COVID-19, który występuje u każdego pacjenta. Zmiany skórne to jeden z wielu objawów zakażenia Omikronem.

Natomiast najnowsze badania brytyjskich naukowców potwierdzają, że COVID-19 prowadzi do dyslipidemii, czyli zaburzenia stężenia lipidów i lipoprotein, co może powodować zmiany skórne. Koronawirus zakłóca jednocześnie produkcję sebum, które jest przecież niezwykle potrzebne: zabezpiecza skórę przed bakteriami, szkodliwym promieniowaniem słonecznym czy zmianami temperatur.

Wniosek? Wszystkie negatywne zmiany skórne zakłócają prawidłową produkcję kolagenu. Z powyższych badań wynika, że niestety COVID-19 negatywnie wpływa na kondycję skóry, począwszy od występowania wysypek, a skończywszy na utracie jędrności i elastyczności naskórka. A przecież prawidłowa synteza kolagenu w organizmie jest niezwykle potrzebna, nie tylko dla urody, ale i zdrowia całego organizmu.

Kolagen – dlaczego jest tak ważny?

Dlaczego kolagen, który jest jednym głównych składników tkanki łącznej, ma tak duży wpływ na stan skóry? Buduje on aż 1/3 wszystkich białek w organizmie człowieka, to podstawowy budulec kości, naczyń, oka, chrząstek i skóry, przez wielu zwany najcenniejszym eliksirem młodości. Stanowi swojego rodzaju spoiwo dla ciała, tworzące sieci włókienkowe, dzięki którym skóra zachowuje dobrą kondycję. Naturalny kolagen jest wsparciem dla naczyń krwionośnych, ale nie tylko. Poniżej dowiesz się, jakie jeszcze daje korzyści!

Kolagen a skóra

Musisz wiedzieć, że kolagen zawiera ważne aminokwasy, takie jak lizyna i prolina, które sprawiają, że skóra jest elastyczna, jędrna i dba o nawilżenie skóry. Prolinę wyróżnia zdolność wiązania wody, w efekcie czego sprawnie regeneruje skórę zwłaszcza po wystąpieniu urazów.

Dlaczego jeszcze tak ważny jest prawidłowy poziom kolagenu w organizmie? Cenny budulec zapobiega powstawaniu rozstępów oraz cellulitu, spowalnia proces pojawiania się zmarszczek, a przy tym pomaga zachować promienny i młody wygląd przez długie lata. Wygładza blizny, wyrównuje koloryt, zapobiega występowaniu przebarwień… kolagen to naturalny skarb, który znajduje się w każdym organizmie.

Kolagen a stawy

Czy wiesz, że kolagen odpowiada za sprawność stawów w każdym wieku? Niedobory kolagenu i słabsza synteza kolagenu w organizmie człowieka prowadzą do sztywnienia kolan i łokci, powstawania obrzęków, a także dolegliwości bólowych. To właśnie wspomniany budulec odpowiada za produkcję mazi stawowej, czyli swojego rodzaju „oleju” zmniejszającego tarcie w stawach.

Wieprzowy, wołowy lub rybi kolagen skutecznie wspierają cały organizm. Nie tylko redukuje więc powstawanie zmarszczek, ale i dba o stawy. Świetnym rozwiązaniem jest naturalny kolagen do picia oraz wszelkie inne suplementy diety zawierające kolagen na przykład w proszku lub w tabletkach. Może zastanawiasz się, czy rybi kolagen wyróżnia inny skład niż dobrze przyswajalny kolagen wołowy? Otóż płynny kolagen wołowy ma strukturę bardziej zbliżoną do ludzkiej, co czyni go rozsądnym wyborem.

Kolagen a włosy i paznokcie

Białko kolagenowe buduje też paznokcie i włosy. To właśnie cenne aminokwasy, takie jak glicyna, hydroksylizyna czy hydroksyprolina odżywiają cebulki włosów, wpływają na ich prawidłowy porost oraz sprawiają, że pasma są odporne na łamanie, a końcówki na rozdwajanie. Niedobór kolagenu może prowadzić nawet do łysienia, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Kolagen a kondycja całego organizmu

Za co jeszcze odpowiada kolagen? Przede wszystkim:

  • reguluje ciśnienie krwi,
  • ułatwia pozbycie się toksyn,
  • dba o prawidłowy poziom cukru we krwi,
  • pobudza metabolizm,
  • pomaga zachować prawidłową masę ciała,
  • wspomaga układ trawienny,
  • zapobiega zawałom i udarom.

Jak widzisz, kolagen do picia odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego jego niedobory po przebyciu COVID-19 mogą destrukcyjnie wpływać nie tylko na wygląd, ale i pracę stawów, metabolizm czy stan paznokci i włosów.

Kluczowe pytanie brzmi więc, czy można wyrównać poziom kolagenu po przebytej chorobie COVID-19? Ogromną rolę odgrywa wizyta u lekarza rodzinnego lub specjalisty oraz szereg zleconych badań. Wówczas może się okazać, że niedobory kolagenu trzeba uzupełnić poprzez suplementację. Jakie preparaty są najskuteczniejsze?

Preparaty utrzymujące prawidłowy poziom kolagenu:

Jaki kolagen wchłania się najskuteczniej? Polecamy kolagen pochodzenia odzwierzęcego, czyli bardzo dobrze przyswajalny dla organizmu. W tym przypadku idealnie sprawdzi się kolagen wołowo-wieprzowy zbliżony budową do kolagenu produkowanego przez ludzki organizm.

Kolagen wołowo-wieprzowy w shotach

Preparat złożony z kolegenu wołowego jest pozyskiwany ze zwierząt poddanych ścisłej opiece weterynaryjnej, w przypadku kolagenu rybiego nie jest możliwy tak dokładny nadzór. Zyskujesz więc pewność, że kolagen pochodzenia odzwierzęcego to zbadany, bezpieczny suplement prosto ze zweryfikowanego źródła.

Jaki kolagen wołowy przywraca skórze młodość na długie lata? Polecamy kolagen do picia Swiss CollagenBeauty Drink. Zawiera maksymalną dzienną dawkę 10 000 mg, dlatego pokrywa codzienne zapotrzebowanie na kolagen.

Swiss CollagenBeauty Drink występuje w postaci shota gotowego do wypicia, którego bez problemu schowasz do kieszeni lub torebki i wypijesz w pracy, na spacerze lub u znajomych. Nie musisz samodzielnie przyrządzać koktajlów kolagenowych z proszku, dzięki czemu oszczędzasz czas i zapewniasz sobie komfort.Ten naturalny kolagen pomaga nie tylko na kondycję skóry, ale i całego organizmu! Wspieraj produkcję kolagenu ze sprawdzonymi produktami!

Drinki kolagenowe chętnie piją znane gwiazdy, takie jak Jennifer Aniston i Kim Kardashian, ale ich skuteczność najbardziej potwierdzają statystyki. Swiss CollagenBeauty Drinkaż w 95% wchłania się w jelicie cienkim, co oznacza, że działa błyskawicznie i skutecznie. Ten hydrolizowany kolagen prosto ze Szwajcarii wzbogacono dodatkowo o cenne witaminy:

  • witamina C – przyśpiesza wchłanianie kolagenu, chroni przed wirusami i bakteriami, przeciwdziała negatywnemu wpływowi wolnych rodników na skórę,
  • witamina E – zwana „witaminą młodości” przeciwdziała powstawaniu zmarszczek, regeneruje i nawilża skórę,
  • witamina A – utrzymuje prawidłowy stan skóry, włosów i paznokci,
  • krzem – zapobiega wypadaniu włosów i łamaniu paznokci.

Zauważ, że Swiss CollagenBeauty Drink kompleksowo dba o skórę, włosy i paznokcie: odmładza, uelastycznia ciało, redukuje widoczność rozstępów i cellulitu, przeciwdziała zmarszczkom i pomaga w utrzymaniu właściwej wagi.

Shoty kolagenowe to nieocenione wsparcie podczas regeneracji pocovidowej, gdy borykasz się ze zmianami skórnymi lub zauważasz szybsze starzenie się skóry. Jednak preparat Swiss CollagenBeauty Drink powstał też z myślą o kobietach po 26 roku życia, ponieważ w tym wieku produkcja kolagenu znacznie spada. Wołowo-wieprzowy kolagen to świetne uzupełnienie diety, eliksir młodości, który pozwoli Ci zatrzymać czas.

Kolagen – eliksir na skórę pocovidową?

Objawy skórne w przebiegu COVID-19 opisywane są u od 5% do 24% chorych i najczęściej występują pod postacią zmian podobnych do odmrozin, osutek plamisto-grudkowych, pokrzywki, osutek pęcherzykowych oraz plamicy i zmian martwiczych.

Na szczęście pomoc lekarska, odpowiednia terapia i stosowanie zaleconych suplementów pozwalają szybko powrócić do dobrej kondycji. Kolagen może się okazać niezawodnym wsparciem w leczeniu tak zwanej „skóry covidowej”, czyli zmian skórnych, ale jedynie dobry preparat przyniesie widoczne rezultaty. Wspomniany Swiss CollagenBeauty Drink to kwintesencja naturalnych składników, prawie 100% wchłanialności, innowacyjnej szwajcarskiej produkcji i przyjemnego smaku.

A jeśli chcesz wzmocnić stawy, zwróć uwagę na kolagen typu CollagenVital Drink, który odbudowuje tkanki chrzęstne oraz nadwyrężone i obciążone stawy. Wzbogacony o witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12) dodatkowo wzmacnia odporność i redukuje stres, w efekcie czego masz lepsze samopoczucie. Natomiast dla sportowców i osób bardzo aktywnych polecamy Collagen Active Drink, który podnosi wydolność fizyczną i przyspiesza regenerację po wysiłku. Na pewno znajdziesz dla siebie właściwy preparat, zależnie do indywidualnych potrzeb. Faktem jest, że właściwości kolagenu doceni wiele osób – koniecznie trzeba unikać niedoborów kolagenu dla zachowania zdrowia.

Data publikacji:

10 min. czytania

Poznaj produkty

Obserwuj nas

@Collibrelife