Przejdź do treści

Darmowa dostawa od 200 zł

23% taniej z naszą subskrypcją

Wysyłka za granicę

Kup teraz, zapłać później z PayPro

Wysyłka w 24 h

Typy kolagenu

Kolagen włosy i paznokcie

Kolagen jest białkiem fibrylarnym, które stanowi praktycznie 30% białek w całym organizmie człowieka oraz znajduje się w chrząstce stawowej. Produkowany jest w organizmie do ok. 25. roku życia. Spełnia on wiele ważnych funkcji w organizmie, a cząsteczki kolagenu budują praktycznie cały organizm. Przede wszystkim jest budulcem kości, skóry, zębów, chrząstek, naczyń krwionośnych, ścięgien i rogówki oka. Zwany jest potocznie białkiem młodości, gdyż wpływa pozytywnie na utrzymanie gładkiej, elastycznej, jędrnej skóry na całym ciele. Po 25 roku życia jego obecność maleje, dlatego warto przyczynić się do produkcji kolagenu z dobrymi suplementami. Dzisiaj dowiesz się, jakie są rodzaje kolagenu i funkcje kolagenu oraz czym kierować się przy wyborze!

Rodzaje kolagenu

Kolagen można podzielić na dwadzieścia osiem podstawowych typów, które występują w różnych częściach ludzkiego organizmu. Ponadto, charakteryzują się odmiennymi właściwościami, a synteza kolagenu przebiega różnorodnie. Do najważniejszych rodzajów kolagenu (podstawowe rodzaje kolagenu) zaliczamy:

  • Typ I – najpowszechniejszy rodzaj kolagenu, który obecny jest przede wszystkim w ścięgnach, tkance tworzącej blizny oraz w tkance łącznej kości. Ponadto kolagen typu I występuje również w tkance podskórnej i w skórze,
  • Typ II – najczęściej spotykany w chrząstkach stawowych,
  • Typ III – ten rodzaj kolagenu występuje w tkance stworzonej z fibroblastów, a ponadto sprawdza się podczas zabliźniania ran, gdyż tworzy specjalne włókna tkanki łącznej właściwej siateczkowej,
  • Typ IV – znajdziemy go w mikrowłóknach międzytkankowych, które wytwarzają specjalne cienkie membrany pomiędzy różnymi tkankami organizmu,
  • Typ V – kolagen śródmiąższowy, ten typ występuje w tkankach na krawędzi blizn, jako dopełnienie kolagenu typu I,
  • Typ VI – jest to podobna odmiana do kolagenu typu V, pełni bardzo podobne funkcje,
  • Typ VII – jest komponentem tkanki nabłonkowej, można go spotkać na powierzchni tętnic oraz w skórze,
  • Typ VIII – najczęściej występuje w śródbłonku, uczestniczy w tworzeniu wnętrz żył, tętnic oraz błon śluzowych,
  • Typ IX, X, XI – występuje sąsiadująco z kolagenem typu II – w chrząstkach,
  • Typ XII – spotkamy go w towarzystwie kolagenu typu I oraz III w wielu tkankach w organizmie człowieka.

 

Kolagen typ I

Kolagen posiada wiele typów, które oddziałują na różnych płaszczyznach w naszym organizmie. Najcenniejszy jest kolagen typu I, który rewelacyjnie wpływa na kondycję skóry. Dzięki niemu, skóra całego ciała jest bardziej jędrna, gładka i elastyczna. Znacznej poprawie ulega również jej wygląd – skóra staje się promienna i odzyskuje naturalny blask. Zmarszczki zostają usunięte, a rozstępy zlikwidowane. Wysoki poziom kolagenu typu I zmniejsza ryzyko pieczenia skóry w zimie. Wszelkie procesy starzenia się skóry zostają zahamowane, przebarwienia wyeliminowane, a blizny zmiękczone i wygładzone.

Kolagen typu I skutecznie wzmacnia także włosy oraz paznokcie. Odpowiedni poziom kolagenu w organizmie sprawia, że włosy zostają zregenerowane i wzmocnione. Nie znajdziemy wśród nich żadnego złamania czy rozdwojenia końcówek. Kolagen typu I sprawia, że włosy wracają do rewelacyjnej kondycji i stają się ozdobą każdej kobiety.

Kolagen typ II

Drugim bardzo ważnym rodzajem kolagenu jest kolagen typu II. Jest to rodzaj kolagenu dedykowany stawom, chrząstkom, ścięgnom, kościom i zębom. Bez niego wiele czynności nie byłoby możliwych. Kolagen typu II skutecznie wspomaga regenerację stawów, dzięki czemu każdy człowiek może bezproblemowo chodzić, biegać, poruszać się.

Wysoka zawartość kolagenu typu  II w organizmie sprawia, że stawy są chronione przed dwoma groźnymi jednostkami chorobowymi – chorobą zwyrodnieniową stawów oraz reumatoidalnym zapaleniem stawów. Dzieje się tak, ponieważ kolagen chroni przed uszkodzeniem struktur stawowych, nie pozwala na zużycie mechaniczne stawów. Kolagen typu II jest polecany w formie suplementów starszym osobom, które są podatne na ataki reumatoidalnych chorób, a ponadto sportowcom i ludziom w średnim wieku.

Jeśli chcemy suplementować kolagen, warto zwrócić uwagę na dostępne na rynku środki. Najciekawszy obecnie jest kolagen do picia, który produkowany jest przez firmę Collibre. Na stronie internetowej collibre.eu znajdziemy intrygująca ofertę, która zawiera aż 3 propozycje w postaci kolagenu do picia. Pierwsza z nich – Active – to kolagen do picia dla osób aktywnych, które jak najdłużej chcą pozostać w dobrej kondycji. Drugi produkt to kolagen Beauty dedykowany głównie kobietom, którym zależy na idealnej kondycji skóry, paznokci oraz włosów. Ostatni produkt to kolagen Vital, idealny dla starszych osób, które chcą jeszcze skorzystać z życia i siły własnego ciała.

Typy kolagenu w skórze

Skóra jest największym ludzkim organem, w którym występuje kilka typów kolagenu. Nic w tym dziwnego – przez długie lata skóra cechuje się rewelacyjnym stanem, jest napięta, gładka, jędrna, a proces zabliźniania ran trwa niezwykle krótko. Nie ulega wątpliwości, że wymaga to pomocy dużej ilości kolagenu.

 W skórze znajdziemy przede wszystkim najpopularniejszy kolagen – kolagen typu I, który znajduje się zarówno w skórze, jak i w tkance podskórnej. Dodatkowo, w ludzkiej skórze znajdziemy kolagen typu III, który wpływa na gojenie się ran, kolagen typu V oraz VI, które biorą udział w procesie zabliźniania. Kolejnym typem kolagenu występującego w skórze jest kolagen VII, który znajduje się w tkance nabłonkowej. Ostatnim rodzajem kolagenu w skórze jest kolagen typu XII, który działa wspomagająco dla kolagenu typu I oraz typu III.

Do wyboru są kolagen rybi, kolagen wieprzowy i kolagen wołowy. Wsparciem jest też kwas hialuronowy. W ofercie Collibre znajdziesz skuteczne kolageny – zapraszamy!

 

 

Kolagen na włosy – poczytaj więcej.

Na blogu wyjaśniamy też, czym są hydrolizaty kolagenowe, jak się tworzą włókna kolagenowe, w jaki sposób wspierają naczynia krwionośne oraz który typ kolagenu jest wskazany. Zapraszamy!

 

Data publikacji:

6 min. czytania

Więcej artykułów

Poznaj produkty

Obserwuj nas

@Collibrelife