• Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
 • Darmowa dostawa już od 300 zł Darmowa dostawa już od 300 zł
 • Bezpieczne formy płatności Bezpieczne formy płatności
Logo mobile

Bezpieczna suplementacja kobiet w ciąży i po porodzie

2 marca 2022

- Bezpieczna suplementacja kobiet w ciąży i po porodzie

Które suplementy są bezpieczne dla ciąży, porodu i połogu? Suplementy ciążowe to rodzaje preparatów witaminowych przyjmowanych przed i podczas ciąży. Istnieje wiele różnych rodzajów suplementów, które można zażywać podczas ciąży, ale które z nich są bezpieczne? Ważne jest, aby wiedzieć, co bierzesz i dlaczego. Ten artykuł pomoże Ci w podjęciu właściwych decyzji o tym, jakie suplementy stosować w ciąży, porodzie i połogu.

Suplementy prenatalne: co robią i które z nich są bezpieczne?

Suplementy prenatalne to rodzaj suplementu diety, który jest przyjmowany podczas ciąży, zwykle w celu zapewnienia matce wystarczającej ilości składników odżywczych dla siebie i dziecka. Zwykle, kiedy trudno zapewnić ich ilość w diecie. Suplementy prenatalne są zwykle przepisywane przez lekarza lub położną. Na rynku są też dostępne kompleksowe produkty, uzupełniające dietę w najważniejsze witaminy i składniki mineralne kobiet w tym okresie. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przyjmować preparaty, które mają w składzie następujące substancje:

 • Kwas foliowy – ciąża wczesna do drugiego trymestru – 0,4 mg/dobę, kwas foliowy (witamina B9, B11 lub folacyna) zapewnia dziecku lepsze warunki rozwoju, dlatego należy przyjmować kwas foliowy przed ciążą, ponieważ wspomaga organogenezę, czyli proces rozwijania się narządów dziecka;
 • Wielonienasycone kwasy tłuszczowe – od 600 mg DHA, DHA to kwas tłuszczowy omega-3, który można znaleźć w rybach, jajach i niektórych olejach roślinnych. Wykazano, że pomaga w rozwoju mózgu niemowlęcia, a także może pomóc w produkcji mleka matki karmiącej piersią;
 • Żelazo – 26-27 mg na dobę, niedobór żelaza jest powszechnym problemem wśród kobiet w ciąży, ponieważ ich zapotrzebowanie na żelazo wzrasta w tym czasie. Żelazo pomaga w produkcji krwinek i przenoszeniu tlenu w całym ciele, w tym w łożysku;
 • Jod – 200-500 mikrogramów na dobę jako dzienne zapotrzebowanie na jod u kobiety ciężarnej. W przypadku kobiet karmiących jest ono nieco wyższe. Przyjęto, że suplementacja tego pierwiastka, np. w postaci preparatów wielowitaminowych, w ilości 0,2 mg/dobę jest bezpieczna i wskazana u większości ciężarnych;
 • Witamina D3 –2000 j.m. na dobę, wpływa ona na układ szkieletowy dziecka, który dopiero się kształtuje. Jak pokazują badania, niewystarczająca podaż tego składnika w trakcie ciąży może po urodzeniu powodować obniżoną masę kostną u dziecka, rozmiękanie potylicy, krzywicę, a także zaburzenia w rozwoju zawiązków zębowych.

Dążenie do zdrowej ciąży – rola odżywiania w ciąży

Jesteśmy nieustannie bombardowani informacjami o tym, co jeść, a czego nie jeść w ciąży. Pierwszy trymestr to kluczowy czas dla rozwoju narządów i mózgu Twojego dziecka. Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić w tym czasie, jest ustalenie priorytetów żywienia, aby zapewnić dziecku jak najlepszy start w nowe życie.

Oto kilka wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania w czasie ciąży:

 • Jedz różnorodne potrawy ze wszystkich grup żywności;
 • Zdobądź wystarczającą ilość białka, wapnia, żelaza i witaminy D;
 • Trzymaj się z dala od surowych ryb, niepasteryzowanych produktów mlecznych, wędlin, niedogotowanych jaj i miękkich serów;
 • Pij co najmniej 2 litry wody dziennie.

Kolagen Collibre dla mamy i dziecka

Ćwiczenia w ciąży – zachowaj formę, odzyskując ciało po porodzie

Oprócz diety i suplementacji warto zadbać o aktywność fizyczną. W ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży odradza się bardzo intensywne ćwiczenia. Dzieje się tak, ponieważ macica jeszcze się nie rozszerzyła i istnieje ryzyko poronienia. Jeśli jesteś osobą aktywną, a ciąża nie jest zagrożona, nie należy rezygnować z aktywności. Warto dostosować ją do swoich możliwości i wybrać spokojniejsze formy treningów takie jak pilates, joga, ogólne ćwiczenia wzmacniające. Ważne jest również, aby pamiętać, że ćwiczenia w czasie ciąży powinny być umiarkowane i nie powinny obejmować czynności wymagających dużego wysiłku, takich jak bieganie lub podnoszenie ciężarów.

Ćwiczenia po porodzie: Po porodzie ważne jest, aby kobieta była aktywna, aby jak najszybciej mogła odzyskać swoje ciało. Niektórzy lekarze zalecają lekkie ćwiczenia w ciągu 2-3 dni od porodu, takie jak spacery lub pływanie. Lekarze doradzają również kobietom unikanie dużych ciężarów i intensywnych ćwiczeń, takich jak bieganie przez 4-6 tygodni. Aby zadbać o skórę i regenerację po porodzie warto sięgnąć po suplementy diety zawierające w swoim składzie kolagen, który jest naturalnym białkiem będącym rusztowaniem utrzymującym skórę w jędrności i sprężystości.

Zadbaj o bezpieczeństwo siebie i swojego dziecka

Wskazówki opisane powyżej dotyczą zdrowych kobiet, u których ciąża przebiega w sposób fizjologiczny. U ciężarnych, u których występują komplikacje (np. cukrzyca ciążowa, anemia czy inne schorzenia, które mogą wpływać na zdolność przyswajania składników odżywczych), suplementację i aktywność wraz z dietą powinien bezwzględnie dobierać lekarz. Skonsultuj ze specjalistą wprowadzane do diety suplementy, aby mieć pewność, że przyjmujesz odpowiednie ich ilości.

Cenimy Twoją prywatność. Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Używamy plików cookie, aby zapewnić Ci wspaniałe wrażenia i pomóc w efektywnym działaniu naszej witryny. Polityka prywatności. Regulamin.