Newsletter


  SOCIAL MEDIA

  Get inspired

  Subscribe to our Newsletter for news on latest products and sales


   Szukaj

   Jak ćwiczyć, by nie zrobić sobie krzywdy?

   Jak ćwiczyć, by nie zrobić sobie krzywdy?

   W rozmowie z gościem #CollibreTalks fizjoterapeutą Michałem Frosikiem poruszymy tematy aktywności fizycznej, motywacji, urazów i ich zapobiegania. O tym jak podejmować bezpieczną aktywność ruchową i kiedy udać się do specjalisty ze swoimi problemami aparatu ruchu. Zapraszamy do zapoznania się z zapisem naszego spotkania i rozmowy z naszym ekspertem.

   Układ ruchu stworzony do “ruchu”

   Żyjemy w czasach, gdzie bardzo dużo czasu spędzamy siedząc przy biurkach, bądź spędzając czas przed telewizorem. Ciało człowieka jest stworzone do bycia w ruchu, dlatego spędzanie czasu przy biurku przed komputerem nie służy naszemu ciału. Poprzez pozostawanie w bezruchu nasze ciało nie zużywa energii dostarczanej z pokarmem, przez co odkłada się ona w postaci zbędnej tkanki tłuszczowej. Bezruch nie działa również dobrze na nasz układ krążenia. Podczas ruchu, napinając i rozluźniając swoje mięśnie pomagamy pompować krew do części swojego ciała, pomagamy ciału pozbywać się produktów przemiany materii wraz z potem. Uruchamiamy całą machinę odpowiedzialną za nasze dobre samopoczucie, dlatego tak ważny w życiu człowieka jest ruch.

   Jak zacząć z aktywnością fizyczną?

   Kontuzje przy uprawianiu sportu wynikają z różnych przyczyn. Ograniczeń ruchowych, fizycznych urazów, które nie są poprzedzone odpowiednią rozgrzewką. O podstawę naszej aktywności fizycznej powinniśmy zadbać już od najmłodszych lat. Patrząc na dzieci, warto zaszczepiać im miłość do sportu od najmłodszych lat. To kształtuje sprawność, koordynację wzrokowo-ruchową i dobre nawyki ruchowe. Tak zaprawione ciało dobrze będzie znosiło wyzwania związane z codziennymi aktywnościami. Osoby dorosłe jeśli mają wątpliwość co do sportu powinny skorzystać z pomocy trenera, instruktora ruchu, aby uniknąć rozczarowań związanych z ograniczeniami, trudnościami czy kontuzjami.

   Co zrobić kiedy boli podczas uprawiania sportu?

   Zawsze trzeba zdiagnozować co jest przyczyną. Przy bieganiu, mogą to być niedopasowane buty. W związku z wadami postawy możemy mieć problem z poprawnym wykonywaniem ruchu. Możemy być niedostatecznie rozciągnięci, możemy mieć nadwagę, co również wpływa na nasz komfort i obciążenie aparatu ruchu. Warto korzystać z aktywności sportowej dopasowanej do naszego stanu zdrowia i możliwości. Basen, ćwiczenia statyczne, joga, zorganizowane zajęcia sportowe. Na rynku usług sportowych jest dużo możliwości wyboru. W zależności jaki mamy cel w naszej fizycznej strefie musimy dopasować aktywność do naszych możliwości. Jeśli nie widzimy efektów, pozostaje wsparcie ze strony specjalistów, którzy dobiorą zestawy ćwiczeń i wesprą nas w poprawnym wykonywaniu ćwiczeń.

   Suplementacja w aktywności fizycznej

   Dobór suplementów powinien być dostosowany do naszych potrzeb organizmu. W zależności od intensywności naszej aktywności, rodzaju diety i warunków naszego ciał warto zadbać o suplementację. Najlepiej dostarczać witaminy i mikroelementy w zróżnicowanej diecie. Aby zadbać o swoje stawy, kości i mięśnie można włączyć suplementację kolagenem, który uzupełnia jego braki, a dzięki zawartym w nim witaminom pomoże w wyrównaniu ich niedoboru. Kolagen również wspiera włosy, skórę i paznokcie, dzięki czemu zadba o nas od wewnątrz i zewnątrz. W okresie mniejszej ilości słońca warto suplementować witaminę D i C. Te witaminy wzmacniają naszą odporność i dobre samopoczucie.

   Gdzie szukać motywacji do ćwiczeń?

   W zależności co dla nas jest celem. Czy my chcemy coś zmienić w sobie, poprawić swój stan zdrowia, dietę. To wszystko może być dla nas motywacją. Warto inspirować się różnymi sportowcami, osobami, dla których sport i aktywność jest stylem życiem. Mając wpływ na nasze zdrowie przez styl życia kreujemy to jak wyglądamy i jak się czujemy. Ważna jest systematyczność i wytrwałość w zmianach. Nie jest to łatwe, ale gdyby było to każdy miałby super sylwetkę i był zdrowy i sprawny.

   Kiedy należy udać się do lekarza?

   Urazy których doświadczamy nagle – w wyniku upadku, wypadku, zawsze powinny być sprawdzone przez specjalistę. Konsultacje z lekarzem ortopedii czy fizjoterapeutą pomogą sprawdzić zaawansowanie problemu. Wykonywane są wtedy badania obrazowe, palpacyjne, sprawdzające zakres ruchów i możliwości. Jeśli ból jest przewlekły, leczenie może wymagać farmakoterapii i na pewno terapii ruchem. Warto mieć świadomość różnicy między dobrym, a złym bólem. Dobry ból to taki, który pojawia się np. przy rozciąganiu i pokazuje nam zakres naszych możliwości w danej pozycji, boli ale po chwili przestaje. Nasze ciało przyzwyczaja się do niego odpuszcza. Zły ból, to taki który nie ustaje i towarzyszy nam w trakcie spoczynku czy dniu codziennym. To duży dyskomfort i w obecnym zaawansowaniu jeśli chodzi o medycynę i leczenie bólu, nie powinien być ignorowany, bo to zwyczajnie obniża nam jakość życia.

   Wskazówki na koniec

   Pamiętajcie o rozgrzewce przed każdą aktywnością. Te kilka, kilkanaście minut rozruchu przygotowuje nasze ciało do właściwego treningu. Jeśli macie wątpliwości, zawsze korzystajcie z pomocy specjalistów, lekarzy, rehabilitantów, fizjoterapeutów, trenerów przygotowania motorycznego. Takie konsultacje pomogą Wam pozbyć się złych nawyków ruchowych, wzmocnią waszą pewność siebie w wykonywaniu ćwiczeń i pomogą bezpiecznie podejmować aktywność, żeby nie zrobić sobie krzywdy.