Kolagen wieprzowy czy wołowy?
Kolagen jest bardzo ważnym polimerem naturalnym, ale niestety produkcja kolagenu spada po 25 roku życia. Stanowi on główny składnik macierzy pozakomórkowej większości tkanek zwierzęcych, ale głównie tkanki łącznej, która jest podporą i ochroną narządów oraz podstawą biernego układu narządów ruchu.
Z poniższej treści uzyskasz informacje na temat tego, czym jest kolagen wieprzowy, jakie właściwości posiada kolagen wołowy, co to jest kolagenowe białko wieprzowe oraz co niesie ze sobą stosowanie kolagenu wołowego do picia. Obecnie to nie suplementacja kolagenem rybim cieszy się popularnością, a właśnie wołowym lub wieprzowym. Dowiedz się dlaczego przewyższają ryby kolagen oraz przeczytaj, jak wspierać produkcję kolagenu!
Spis treści
Kolagen wieprzowy
Jednym z głównych źródeł pozyskiwania kolagenu są surowce łącznotkankowe, pochodzące z:
- trzody chlewnej (pozostałości po uboju)
- bydła hodowlanego
- ryb (skór, łusek, pęcherzy pławnych, strun grzbietowych)
Istnieją różnice fizykochemiczne między białkiem kolagenowym pozyskiwanym od zwierząt lądowych i tym, który otrzymuje się z ryb. Posiadają one bowiem inne składy aminokwasowe, inną stabilność cieplną, rozpuszczalność w roztworach kwasów i soli, a co najważniejsze – ich zastosowanie ma różne przeznaczenie. To, co łączy wszystkie typy kolagenu, to fakt, że wykorzystuje się je w przemyśle takim jak:
- kosmetyczny – w postaci kremów
- żywnościowy – do wytwarzania środków zagęszczających
- opakowaniowym – do produkcji opakowań biodegradalnych
- skórzanym – do polepszania jakości i wytrzymałości wyrobów ze skóry
- biotechnologicznym – jako wypełniacz stosowany do likwidacji defektów skóry
- farmaceutycznym – jako nośnik antyseptyków i enzymów oraz składnik suplementów
- medycznym – do wytwarzania protez, gąbek czy też nici chirurgicznych
Kolagenowe białko wieprzowe
Kolagen wieprzowy i wołowy oddziałuje bardzo pozytywnie na stawy i kości. Są pomoce w chorobach takich jak reumatyzm, artretyzm czy też osteoporoza. Łagodzą one bóle wywołane chorobami i odbudowują ubytki w tkankach. Warto zatem rozważyć suplementację kolagenem, gdy borykamy się z dolegliwościami tego typu. Na rynku suplementów kolagenowych dostępne są te w płynie, proszku do rozpuszczania, w tabletkach lub miękkich kapsułkach. Produkty te oprócz kolagenu zawierają w sobie także dodatkowe witaminy z grupy C i E oraz kwas hialuronowy dla pozyskania lepszych efektów ich działania.
Collibre Gold Shot
Naturalny suplement diety dla wzmocnienia organizmu
Cena: już od 129,99 zł
- 10000 mg kolagenu
- witaminy A, C, D, E, witaminy z grupy B
- produk bez dodatku cukru
- wspiera układ odpornościowy
- wspiera zdrowie kości i stawów
Kolagen wołowy
Badania naukowe wykazały zbawienny wpływ przyjmowania kolagenu wołowego na zmniejszenie objawów zapalenia stawów. Jego regularne przyjmowanie go w formie odpowiedniego suplementu jest w stanie zmniejszyć dolegliwości bólowe osób cierpiących na problemy ze stawami, a także może on w dłuższej perspektywie poprawić komfort i mobilność podczas poruszania się.
Kolagen wieprzowy wzmacnia także chrząstki stawowe, która jak wiadomo mają tendencje do ścierania się podczas ich eksploatacji, co uwidacznia się zwłaszcza z upływem lat. Zapalenie stawów może skutecznie zaburzyć funkcjonowanie w sposób normalny, sprawiać duży ból, opuchnięcia i sztywność stawów, które zostały dotknięte stanem zapalnym. Dlatego też wszystkie specjalistyczne środki stosowane w leczeniu tego typu objawów posiadają w swoim składzie głównie kolagen. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na rolę kolagenu w profilaktyce chorób związanych z układem ruchu, ponieważ regularne uzupełnianie tego białka może znacząco przyczynić się do utrzymania zdrowia stawów i zapobiegania ich degeneracji.
Hydrolizowany kolagen wołowy
Kolagen wołowy do picia
Kolagen wołowy i wieprzowy, pozyskiwany z chrząstek bydła oraz trzody chlewnej, działa na organizm w zbawienny sposób, poprawiając również trawienie układu pokarmowego. Niektóre aminokwasy zawarte w tym suplemencie – a zwłaszcza glicyna – zmniejszają stany zapalne przewodu pokarmowego i wspomagają układ trawienny, by ten działał sprawnie. Pozwala to tym samym na uregulowanie procesów metabolicznych, co skutkuje uregulowaniem się wagi ciała. Jest to niezwykle ważne, ponieważ kolagen naturalnie występuje w organizmie w tkance łącznej jelita i może on wspomóc i wzmocnić ochronną wyściółkę przewodu pokarmowego. W sytuacji nieleczenia tego typu schorzenia, wszelkie zmiany w funkcji bariery jelita, znane także jako zespół jelita nieszczelnego, mogą pozwolić cząsteczkom na przejście do krwiobiegu, co w konsekwencji powoduje zapalenia i trudności z wypróżnianiem się.
Czysty kolagen w organizmie człowieka to także główny składnik mięśni. Ma on skoncentrowaną ilość glicyny, czyli aminokwasu zaangażowanego w syntezę keratyny, a to pozwala dostarczać mięśniom potrzebnej energii podczas ich intensywnego treningu. Osoby suplementujące kolagen, które uprawiają różnego rodzaju aktywności fizyczne, zauważają wzrost masy mięśniowej i spadek masy tłuszczowej podczas spożywania dodatkowych ilości kolagenu w formie suplementu. Wspiera kondycję skóry, stawów, naczyń krwionośnych oraz wpływa na cały ludzki organizm. Warto więc przyczyniać się do syntezy kolagenu z dobrymi preparatami.
Na rynku jest dostępny też suplement diety kolagen rybi. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza hydrolizowany kolagen rybi (w tym kolagen typu ii), jednak to wołowy suplement jest najbardziej zbliżony do kolagenu ludzkiego. Tak więc suplementacja kolagenem ze sprawdzonego źródła to gwarancja jakości niezależnie od tego, czy jest to hydrolizat kolagenu czy liofilizat.
Przeczytaj: Kolagen rybi czy wołowy: wszystko, co musisz wiedzieć
Więcej artykułów
22 min. czytania
Jak pozbyć się zmarszczek?
8 min. czytania