Przejdź do treści

Darmowa dostawa od 200 zł

23% taniej z naszą subskrypcją

Wysyłka za granicę

Kup teraz, zapłać później z PayPro

Wysyłka w 24 h

Aktywność fizyczna i dieta osób, które nie mają czasu.

Aktywność fizyczna i dieta osób, które nie mają czasu.

Każdy wie, że ruch to zdrowie. Kiedy do zorganizowanego ruchu dodamy przemyślaną dietę, mamy ponad 50 proc. szans na życie w zdrowiu do późnych lat. O tym jak zadbać o swoje zdrowie poprzez aktywność fizyczną i dietę w czasach instant, kiedy nie mamy na nic czasu i wszystko jest na wyciągnięcie ręki, porozmawiamy z naszym ekspertem. Poznajcie podejście do zdrowia Patryka Puczyłowskiego, trenera personalnego, magistra wychowania fizycznego, wykładowcy akademickiego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Czy trudno w dzisiejszych czasach uprawiać regularnie aktywność?

Czas pandemii przyczynił się do wzrostu wagi Polaków, średnio o 4 kilogramy. Przez to że pozostaliśmy w domach, przerzuciliśmy się na pracę zdalną, niestety zaniedbaliśmy nasze dobre nawyki zdrowotne. Przeciętny dorosły człowiek powinien trenować 4 godziny w  tygodniu, niestety większośc z nas trenuje 2 godziny w miesiącu. Myśląc o treningu nie mam w głowie podbiegnięcia do autobusu czy spacerze na zakupach. Chodzi o trening podnoszący tętno i będący dla organizmu wysiłkiem fizycznym.

Jak w dzisiejszych czasach zaplanować i wytrwać w postanowieniu “ćwiczę”.

Aktywność fizyczna powinna stać się naszym lifestyle. To nie może być coś, do czego się zmuszamy, a coś, co jest częścią naszego stylu życia i przyjemnością każdego dnia. Żyjemy w czasach, gdzie mamy bardzo łatwy dostęp do zorganizowanych zajęć sportowych. Basen, ścianka wspinaczkowa, trampoliny, crossfit, fitness – tego jest masa. W każdym mieście jest możliwość uczestniczenia w jakichkolwiek zajęciach. Sport ma bardzo wiele twarzy, musimy uświadomić sobie ile dobrego dla nas płynie w aktywności fizycznej i wkomponować to w nasze życie. W tygodniu jest 168 godzin, wygospodarowanie 4 godzin w ciągu 7 dni tygodnia to nie jest dużo. Lepiej zapobiegać, niż leczyć, a sport i aktywność jest doskonałym narzędziem dbania o zdrowie. Nieużywany mięsień zanika, jeśli nie ćwiczymy naszego szkieletu mięśniowego możemy nabawić się chorób cywilizacyjnych. Warto o to zadbać.

 

Jak świadomie wyznaczać sobie cele w sporcie i je realizować?

Wyznaczenie celu jest najważniejszym elementem. Cel powinien być specyficzny – dostosowany do nas, mierzalny, aby sprawdzić czy i jak go osiągniemy, osiągalny, czyli będący w obszarze naszych możliwości, nie z kosmosu, oraz istotny dla nas, wartościowy. Warto też mieć kompana, kogoś kto będzie nas wspierał w chwilach zwątpienia. Jeśli mamy problem ze znalezieniem kompana, możemy spróbować w ramach zajęć grupowych, zorganizowanych, ćwiczyć w grupie, gdzie mamy też większą motywacją patrząc na osoby ćwiczące razem z nami. To nas wzmocni i pokaże, że nie jesteśmy sami. Dla chcącego, nic trudnego. Ludzie, którzy regularnie trenują, są szczęśliwsi.

Jak zarządzać zdrową dietą i odżywiać się zgodnie z potrzebami?

Dostęp do wysoko przetworzonej żywności w przystępnej cenie zalało rynek produktów. Warto czytać etykiety, wybierać produkty mało przetworzone, zastanowić się nad spożyciem cukrów, które ukryte są w gazowanych napojach słodzonych. Sięgając po produkty spożywcze warto wybierać lokalnych dostawców i gotować samemu. Najlepiej liczyć spożywane kalorie w ciągu dnia. Znając swój bilans energetyczny można jeść wszystko, ale licząc kalorie. Pomocne w tym obszarze będą aplikacje zliczające kalorie, np. Fitatu. Dobrze skomponowana dieta jest ważniejsza niż aktywność, jedząc zdrowo mamy więcej energii na aktywność i realizację celów. Idąc na zakupy warto mieć listę potrzebnych produktów, aby nie ulegać pokusom reklam. Na zakupy nie idziemy głodni, bo podejmujemy wtedy gorsze decyzje zakupowe kupując oczami. Jeśli mamy problem z gotowaniem, można sięgnąć po catering dietetyczny – dietę pudełkową. To bardzo wygodne, ale należy uważać na wartość odżywczą makroskładników (białko, węglowodany, tłuszcze), która nie zawsze musi być dostosowana do naszych potrzeb. Dieta pudełkowa pozwala nam zaoszczędzić czas, ale również rozleniwia nas w kwestii samodzielnego dbania o to co jemy. Tak samo 5 posiłków dziennie to może być za dużo, warto stosować dłuższe przerwy między posiłkami, aby pozwolić organizmowi sięgnąć do zasobów energetycznych, które nasze ciało magazynuje.

Co z suplementacją w diecie, co warto stosować?

Opracowana dieta dla zabieganych to nie wszystko. Suplementacja powinna być dostosowana do potrzeb organizmu, jego stanu, wieku i aktywności. Białko serwatkowe i kreatyna to podstawowe suplementy, które można stosować przy chęci rozwoju masy mięśniowej. Dodatkowo kompleks witamin D i kwasów omega to dla mnie podstawowy pakiet, który stosuję. W przypadku chęci regeneracji i wzmocnienia swojego ciała, kości, stawów, skóry, włosów czy paznokci, jak najbardziej polecam suplementację kolagenem. Kolagen to istotne białko budulcowe w ciele człowieka. Z wiekiem tracimy zdolność do jego naturalnego wytwarzania. Sięgnięcie po suplement diety Collibre – hydrolizowany kolagen, pomoże nam wzmocnić i odbudować organizm. Sprawdźcie to na własnej skórze, a efektami kuracji podzielcie się ze znajomymi. Dieta dla zabieganych wspierana suplementacją to strzał w 10!

 


Anime sana in korpore sana, co z łaciny znaczy “zdrowy duch, w zdrowym ciele”. Pamiętajcie o tym, dbajcie o siebie, o ruch. Dzięki ćwiczeniom lepiej wyglądamy, lepiej się czujemy i jesteśmy szczęśliwsi, a przed nami jedyne piękne życie, które mamy. Sprawdź, jak długo stosować kolagen ?

 

 

Kilka słów od nas:

Nawet jeśli nie masz czasu, ważne jest, aby zbudować zdrowe nawyki żywieniowe. To właśnie zdrowe nawyki żywieniowe, rozsądne przygotowanie posiłków, oraz zdrowe przekąski są kluczem do zmian. Zdrową dietę można prowadzić stosując świeże warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych, a w celu zapewnienia maksymalnej wygody nie trzeba szykować wykwintnych dań. Pełnowartościowe posiłki często są proste w ugotowaniu (na przykład dania jednogarnkowe), a gotowe dania to nie zawsze dobre rozwiązanie. Obecnie zdrowe i proste przepisy na obiady znajdziesz obecnie w Internecie. Zdrowy posiłek o wybranej kaloryczności stanie się paliwem na cały dzień. Zdrowe jedzenie wspiera także proces odchudzania.

 

Polecane wpisy na blogu:

Data publikacji:

6 min. czytania

Więcej artykułów

Poznaj produkty

Obserwuj nas

@Collibrelife