Przejdź do treści

Darmowa dostawa od 200 zł

23% taniej z naszą subskrypcją

Wysyłka za granicę

Kup teraz, zapłać później z PayPro

Wysyłka w 24 h

Jak dbać o aktywność fizyczną, aby cieszyć się zdrowiem i sprawnością na długie lata

dbanie o zdrowie przez aktywność

O tym, że ruch to zdrowie wiadomo nie od dziś. Znajdzie się też grono osób, które przez ruch straciły zdrowie w sytuacji kontuzji czy upadku. Pytanie o nasze aktywności i ruch jaki dostarczamy naszym ciałom objawia się w jego wyglądzie i samopoczuciu właściciela. Co robić, aby cieszyć się zdrowiem i sprawnością fizyczna do późnych lat życia? Dlaczego ważna jest regularna aktywność fizyczna? Na ten efekt składa się suma pewnych składników, o których dowiesz się z naszego artykułu.

Recepta na długowieczność wynaleziona?

Brak ruchu prowadzi do chorób degeneracyjnych układu nerwowego oraz wspiera choroby układu krążenia. Dlatego warto postawić na ćwiczenia wytrzymałościowe i różne formy aktywności fizycznej, takie jak jazda na rowerze. Patrząc na najdłużej żyjących ludzi na świecie widzimy obraz odległych krain, gdzie w spokoju i względnej sprawności Ci wyjątkowi ludzie żyją. Jak to możliwe, że na wyspie Okinawa w Japonii żyje ponad 400 stulatków? Na naszą długość życia wpływa kilka czynników. Do najważniejszych należą w kolejności: styl życia, środowisko, dostęp do ochrony zdrowia i genetyka. Co ciekawe, mamy wpływ na duża cześć tych czynników. Większość – poza genami, jest w zasięgu naszego wpływu. Często bezpośredniego, czasem pośredniego. Wszystko zależy od naszego podejścia do życia.

Styl życia sprzyjający długowieczności

Według Japończyków, powodem dla którego żyje im się dłużej i lepiej jest czerpanie przyjemności z małych rzeczy dnia codziennego. Brak pośpiechu i znalezienie równowagi między tym co trzeba robić – praca, a co robi się z miłości czy pasji. Według filozofii Ikigai, które jest tam popularna, są oni ciągle w kontakcie z natura, nie przejadają się, a nawet nie dojadają. Pozostając w kontakcie z najbliższymi i relacjach towarzyskich z przyjaciółmi. Dodatkowo ich dieta jest uboga w mięso i tłuszcze, a bogata w warzywa, owoce i tofu. I najważniejsze, kultura aktywności fizycznej dotyczy nie tylko dzieci i młodzieży, ale również dorosłych i seniorów. To dzięki ćwiczeniom i zorganizowanemu dziennemu ruchowi zachowują sprawność. Coś w tym jest.

 

Dieta czy aktywność fizyczna?

To co jemy sprawia jak wyglądamy i jak się czujemy. Drugą stroną medalu jest to co robimy naszemu ciału, kształtuje to jego sprawność, sylwetkę i nasze samopoczucie. Ważne, aby zadać sobie pytanie, czy ilość aktywności, ćwiczeń, ruchu – która czerpie energię z tego co jemy, jest wystarczająca do konsumpcji energii, którą dostarczamy razem z dietą. Wskaźnikami, które mogą nam pokazać nasz stan jest na przykład BMI (Body Mass Indeks). Dieta Polaków bywa ciężka i niezdrowa. A brak głęboko zaszczepionych wzorców aktywność fizycznej stawia nas daleko poza szczytem podium długowieczności. Ale nigdy nie jest za późno żeby coś z tym zrobić. Najważniejsze to zacząć i wytrwać w postanowieniu zmiany.

Środowisko i dostęp do ochrony zdrowia

Wiadomo, nie każdego stać na przeprowadzkę do bajecznych ciepłych krajów i życie bez stresu o jutro,  pośpiechu dnia codziennego. Cześć z nas ma to wręcz zakodowane w charakterze i sposobie myślenia – nie da się. Warto pomyśleć nad małymi zmianami, które mogą nas uszczęśliwić bez wyprawy na tropikalne wyspy. Zmiana otoczenia, planowanie codziennych zadań i dążenie do równowagi między tym co jest obowiązkiem niezbędnym, a co przyjemnością, może przynieść relewantne korzyść. Równie ważne co kontakt z przyrodą, słońce czy ruch jest profilaktyka zdrowotna, czyli zapobieganie chorobom. Unikanie używek, badania przesiewowe i monitoring wskaźników krwi i ciśnienia może uchronić nas przed chorobą. Co ciekawe, tak jak choroba jest procesem i trwa w czasie, tak powrót do zdrowia nie będzie zasługą jednej tabletki, a zmian i pracy nas sobą rozciągniętej w czasie. Począwszy od stylu życia, poprzez dietę po ruch i dbanie o dobrostan biopsychospołeczny warto zaopiekować się sobą.

Jak ćwiczyć, żeby długo i zdrowo żyć? 

Jak już zauważyliście, sama aktywności nie jest jedynym warunkiem długowieczności. Wymaga to od nas dbania o więcej elementów. W ruchu i ćwiczeniach najważniejsze jest, aby spalić to co dostarczamy do naszego organizmu z pożywieniem. Jeśli mamy problemy ze spaleniem, spróbujmy dostarczać mniej energii z pożywienia i włączyć ekstra porcję ruchu. Zamień autobus na rower, samochód na tramwaj czy autobus. Windę na schody, a siedzenie przed telewizorem na spacery, czy organizowane marsze Nordic Walking. Spróbuj ruszać się więcej, a jeść mniej. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu, suplementy, na przykład kolagen, który wzmocni Twoje stawy, a jednocześnie zadba o włosy, skórę i paznokcie. Wyklucz z diety produkty zawierające cukry proste, słodzone gazowane napoje, czy alkohol. On też dostarcza nam mnóstwa energii, która niespożytkowana zalega w naszym ciele w postaci komórek tłuszczowych. Życie to pasmo wyborów i to od nas zależy jakie podejmiemy – warto wprowadzić do codziennego trybu życia dobre nawyki. Jest tyle form aktywności do wyboru!

Kiedy skorzystać z pomocy specjalisty?

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić i oddać się regularnej aktywności fizycznej. Każdy z nas ma chwile słabości, zwątpienia, bądź okresy, kiedy nie mamy energii do podjęcia jakichkolwiek zmian na korzyść naszego organizmu czy zdrowia. Cześć z nas zwyczajnie nie wie jak się do nich zabrać i gdzie szukać pomocy. W zależności od naszego stanu i punktu wyjściowego warto zastanowić się nad celem. Zdrowie i sprawność na długie lata. Przyjmując strategię działania, do dyspozycji mamy specjalistów lekarzy, dietetyków, coachów, trenerów, przyjaciół i najbliższych, z którymi możemy pogadać o naszych wyzwaniach. Niewykluczone, że wśród tych osób znajdziemy partnerów do naszej zmiany i pomocne dłonie, które pomogą nam osiągnąć wyznaczony sukces.

Bądźmy zwolennikami aktywnego trybu życia. Wprowadźmy do codziennego funkcjonowania aktywność fizyczną! Nawet ćwiczenia fizyczne o umiarkowanej intensywności szybko przyczynią się do prawidłowego funkcjonowania i zachowania kondycji fizycznej!

 

Polecane wpisy na blogu:

Data publikacji:

6 min. czytania

Więcej artykułów

Poznaj produkty

Obserwuj nas

@Collibrelife