Przejdź do treści

Darmowa dostawa od 200 zł

23% taniej z naszą subskrypcją

Wysyłka za granicę

Kup teraz, zapłać później z PayPro

Wysyłka w 24 h

Kolagen wieprzowy czy wołowy?

Eliksir młodości

Kolagen jest bardzo ważnym polimerem naturalnym, ale niestety produkcja kolagenu spada po 25 roku życia. Stanowi on główny składnik macierzy pozakomórkowej większości tkanek zwierzęcych, ale głównie tkanki łącznej, która jest podporą i ochroną narządów oraz podstawą biernego układu narządów ruchu.

Spis treści:

 1. Kolagen wieprzowy czy wołowy
 2. Kolagen wieprzowy
 3. Kolagenowe białko wieprzowe
 4. Kolagen wołowy
 5. Hydrolizowany kolagen wołowy
 6. Kolagen wołowy do picia

Z poniższej treści uzyskasz informacje na temat tego, czym jest kolagen wieprzowy, jakie właściwości posiada kolagen wołowy, co to jest kolagenowe białko wieprzowe oraz co niesie ze sobą stosowanie kolagenu wołowego do picia. Obecnie to nie suplementacja kolagenem rybim cieszy się popularnością, a właśnie wołowym lub wieprzowym. Dowiedz się dlaczego przewyższają ryby kolagen oraz przeczytaj, jak wspierać produkcję kolagenu!

Kolagen wieprzowy

Jednym z głównych źródeł pozyskiwania kolagenu są surowce łącznotkankowe, pochodzące z:

 • trzody chlewnej (pozostałości po uboju)
 • bydła hodowlanego
 • ryb (skór, łusek, pęcherzy pławnych, strun grzbietowych)

Istnieją różnice fizykochemiczne między białkiem kolagenowym pozyskiwanym od zwierząt lądowych i tym, który otrzymuje się z ryb. Posiadają one bowiem inne składy aminokwasowe, inną stabilność cieplną, rozpuszczalność w roztworach kwasów i soli, a co najważniejsze – ich zastosowanie ma różne przeznaczenie. To, co łączy wszystkie typy kolagenu, to fakt, że wykorzystuje się je w przemyśle takim jak:

 • kosmetyczny – w postaci kremów
 • żywnościowy – do wytwarzania środków zagęszczających
 • opakowaniowym – do produkcji opakowań biodegradalnych
 • skórzanym – do polepszania jakości i wytrzymałości wyrobów ze skóry
 • biotechnologicznym – jako wypełniacz stosowany do likwidacji defektów skóry
 • farmaceutycznym – jako nośnik antyseptyków i enzymów oraz składnik suplementów
 • medycznym – do wytwarzania protez, gąbek czy też nici chirurgicznych

Kolagenowe białko wieprzowe

Kolagen wieprzowy i wołowy oddziałuje bardzo pozytywnie na stawy i kości. Są pomoce w chorobach takich jak reumatyzm, artretyzm czy też osteoporoza. Łagodzą one bóle wywołane chorobami i odbudowują ubytki w tkankach. Warto zatem rozważyć suplementację kolagenem, gdy borykamy się z dolegliwościami tego typu. Na rynku suplementów kolagenowych dostępne są te w płynie, proszku do rozpuszczania, w tabletkach lub miękkich kapsułkach. Produkty te oprócz kolagenu zawierają w sobie także dodatkowe witaminy z grupy C i E oraz kwas hialuronowy dla pozyskania lepszych efektów ich działania.

Kolagen wołowy

Badania naukowe wykazały zbawienny wpływ przyjmowania kolagenu wołowego na zmniejszenie objawów zapalenia stawów. Jego regularne przyjmowanie go w formie odpowiedniego suplementu jest w stanie zmniejszyć dolegliwości bólowe osób cierpiących na problemy ze stawami, a także może on w dłuższej perspektywie poprawić komfort i mobilność podczas poruszania się.

Kolagen wieprzowy wzmacnia także chrząstki stawowe, która jak wiadomo mają tendencje do ścierania się podczas ich eksploatacji, co uwidacznia się zwłaszcza z upływem lat. Zapalenie stawów może skutecznie zaburzyć funkcjonowanie w sposób normalny, sprawiać duży ból, opuchnięcia i sztywność stawów, które zostały dotknięte stanem zapalnym. Dlatego też wszystkie specjalistyczne środki stosowane w leczeniu tego typu objawów posiadają w swoim składzie głównie kolagen.

Hydrolizowany kolagen wołowy

Kolagen wołowy w formie hydrolizowanej, odpowiednio suplementowany, wpływa na poprawę stanu skóry i wpływa korzystnie na jej jakość i gęstość. Przyjmowanie kolagenu w sposób systematyczny poprawia nawilżenie skóry, przez co zaczyna ona wyglądać młodziej i promienniej. Również włosy stają się lśniące i mocniejsze. Kolagen ma także wpływ na cellulit, z którym zmagają się zwłaszcza kobiety. Cellulit występuje wtedy, gdy pod skórą warstwa tłuszczu zaczyna przesuwać się w stronę tkanki łącznej, co tworzy na wierzchniej warstwie ciała nierówne zgrubienia, które nie wyglądają zbyt estetycznie. Kolagen poprawia napięcie skóry oraz zmniejsza widoczność pomarańczowej skórki w miejscach jej występowania. Tak więc cenne właściwości preparatów kolagenowych są widoczne na pierwszy rzut oka.

 

Kolagen wołowy do picia

Kolagen wołowy i wieprzowy, pozyskiwany z chrząstek bydła oraz trzody chlewnej, działa na organizm w zbawienny sposób, poprawiając również trawienie układu pokarmowego. Niektóre aminokwasy zawarte w tym suplemencie – a zwłaszcza glicyna – zmniejszają stany zapalne przewodu pokarmowego i wspomagają układ trawienny, by ten działał sprawnie. Pozwala to tym samym na uregulowanie procesów metabolicznych, co skutkuje uregulowaniem się wagi ciała. Jest to niezwykle ważne, ponieważ kolagen naturalnie występuje w organizmie w tkance łącznej jelita i może on wspomóc i wzmocnić ochronną wyściółkę przewodu pokarmowego. W sytuacji nieleczenia tego typu schorzenia, wszelkie zmiany w funkcji bariery jelita, znane także jako zespół jelita nieszczelnego, mogą pozwolić cząsteczkom na przejście do krwiobiegu, co w konsekwencji powoduje zapalenia i trudności z wypróżnianiem się.

Czysty kolagen w organizmie człowieka to także główny składnik mięśni. Ma on skoncentrowaną ilość glicyny, czyli aminokwasu zaangażowanego w syntezę keratyny, a to pozwala dostarczać mięśniom potrzebnej energii podczas ich intensywnego treningu. Osoby suplementujące kolagen, które uprawiają różnego rodzaju aktywności fizyczne, zauważają wzrost masy mięśniowej i spadek masy tłuszczowej podczas spożywania dodatkowych ilości kolagenu w formie suplementu. Wspiera kondycję skóry, stawów, naczyń krwionośnych oraz wpływa na cały ludzki organizm. Warto więc przyczyniać się do syntezy kolagenu z dobrymi preparatami.

Na rynku jest dostępny też suplement diety kolagen rybi. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza hydrolizowany kolagen rybi (w tym kolagen typu ii), jednak to wołowy suplement jest najbardziej zbliżony do kolagenu ludzkiego.  Tak więc suplementacja kolagenem ze sprawdzonego źródła to gwarancja jakości niezależnie od tego, czy jest to hydrolizat kolagenu czy liofilizat.

 

 

Polecany wpis:

Data publikacji:

6 min. czytania

Więcej artykułów

Poznaj produkty

Obserwuj nas

@Collibrelife