Przejdź do treści

Darmowa dostawa od 200 zł

23% taniej z naszą subskrypcją

Wysyłka za granicę

Kup teraz, zapłać później z PayPro

Wysyłka w 24 h

Prawda o suplementach i ich wpływie na organizm

witaminy i minerały

Jak wiadomo każdy organizm potrzebuje składników odżywczych oraz składników mineralnych do prawidłowego funkcjonowania. Zdrowa dieta składa się z grup żywności, takich jak węglowodany, białka i tłuszcze. Nie wystarczy jednak dostarczenie niezbędnych składników odżywczych do codziennego funkcjonowania organizmu. Naszą dietę należy uzupełniać suplementami. Witaminy i minerały to dwa rodzaje składników, które każdy powinien przyjmować codziennie ze zbilansowaną dietą, lub poprzez dostarczanie ich w postaci suplementów diety. 

Suplementacja jest ważna, ponieważ wszyscy ludzie nie otrzymują wystarczającej ilości witamin i minerałów w swojej diecie, na przykład wegetarianie. Ludzie tracą też możliwość ich wytwarzania z wiekiem, na przykład kolagen, którego po 25 roku życia mamy coraz mniej. Przyjmowanie suplementów diety pomoże Ci uzyskać wszystkie niezbędne witaminy i minerały, których Twój organizm potrzebuje do optymalnej wydajności. Ale nie każdy suplement diety jest wskazany. Dzisiaj powiemy o tym więcej, aby przyczynić się do prawidłowego funkcjonowania organizmu!

Czym jest zdrowa dieta i jak suplementy mogą poprawić jej skuteczność?

Każdego dnia jesteśmy narażeni na szereg toksyn ze środowiska i żywności. Toksyny te zaburzają naturalną równowagę naszego organizmu i nieuchronnie powodują problemy zdrowotne. Aby nadążyć za tymi toksycznościami, musimy zadbać o naszą aktywność fizyczną, zróżnicowaną dietę i regularnie przyjmować suplementy. W zdrowej diecie zadbaj o to, aby zastępować mięso, zwłaszcza czerwone nasionami roślin strączkowych, orzechami, rybami i jajami. Zadbaj o różnorodność produktów na talerzu i ich prawidłowe proporcje. Jedz więcej warzyw, wybieraj produkty zbożowe z pełnego ziarna. Ogranicz spożycie żywności wysoko przetworzonej, bogatej w tłuszcze, cukier i sól. Jeśli chcesz zadbać o środowisko, pij wodę z kranu, nie marnuj żywności kupując produkty lokalne i sezonowe w ilości którą na pewno spożyjesz. Uzupełniając dietę o suplementy wpłyniesz na poprawę kondycji, odporności i swojego samopoczucia – stosowanie suplementów diety daje wiele korzyści.

Czy suplementy działają i jakie są skutki uboczne?

Zadaniem każdego suplementu diety jest uzupełnienie niedoborów, które mogą występować w organizmie –  wybrane składniki suplementów diety dbają o organizm. Nie zastąpią one jednak zdrowej i zbilansowanej diety, która powinna dostarczać nam najważniejsze składniki odżywcze w tym witaminy i minerały. Zażywanie suplementów diety może mieć realny wpływ na nasze zdrowie jeśli robimy to z głową i zgodnie z potrzebami naszego organizmu. W przypadku równoczesnego przyjmowania leków musimy mieć wyostrzoną uwagę na interakcje które mogą zachodzić między nimi, a suplementami. To czy potrzebujemy konkretnych witamin czy minerałów powinniśmy skonsultować z lekarzem, wykonując też badania stężenia danego składnika we krwi. Przedawkowanie witamin rozpuszczalnych w wodzie (C i grypy B) zostanie wydalone wraz z moczem z organizmy, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) niestety mogą kumulować się w tkance tłuszczowej, a nawet mózgu wpływając na jego działanie.

Jak wybrać najlepszy suplement do swoich potrzeb?

Kierując się wyborem suplementów i eksperymentując z suplementami diety należy przeanalizować nasz styl życia i kaloryczność diety. Osoby dorosłe przyjmujące poniżej 1600 kcal/dobę, osoby starsze stosujące nieracjonalne odżywianie, wszyscy na dietach z ograniczeniem spożywania lub eliminacją niektórych składników odżywczych i pokarmowych, na przykład weganie. Rezygnując z mięsa i nabiału wzrasta ryzyko niedoboru wapnia i witaminy D. Kobiety w ciąży lub przygotowujące się do zajścia w ciążę powinny suplementować kwas foliowy i żelazo – zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Kobiety w czasie menopauzy z uwagi na obniżenie gęstości kości również powinny stosować odpowiednia suplementację. Chcąc zadbać o zdrową skórę, włosy, paznokcie, a także jędrność i sprężystość naszego ciała – oprócz aktywności fizycznej, zaleca się spożycie kolagen, w celu uzupełniania jego niedoborów. Świetnym wyborem są produkty Collibre, czyli kolagen zamknięty w suplementach diety, dostosowane do potrzeb osób aktywnych, dbających o swoje piękno, czy witalność w przypadku osób starszych.

 

5 najważniejszych sposobów stosowania suplementów jako części zdrowej diety

  1. Dbając o swoje zdrowie poprzez zbilansowaną dietę pamiętaj o różnorodności i sezonowości produktów na talerzu. 
  2. Jeśli chorujesz przewlekle, zapytaj lekarza, farmaceutę lub dietetyka, czy dana suplementacja jest Ci potrzebne oraz czy nie będzie kolidowała z przyjmowanymi lekami na stałe. 
  3. Zapoznawaj się z etykietami i składem suplementów, by zadbać o niezbędną dzienną dawkę bez jej przekraczania, oraz zwróć uwagę na przeciwwskazania do stosowania.
  4. Przyjmuj suplementy diety razem z posiłkami lub zaraz po nich, ze względu na znacznie większą przyswajalność z pożywieniem.
  5. Jeśli to możliwe, źródła niezbędnych witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych szukaj w zmianie nawyków żywieniowych i diecie, a nie suplementacji.

A może chciałbyś się dowiedzieć więcej o niedoborze kolagenu? Odwiedź koniecznie naszego bloga! Mamy tam mnóstwo ciekawych artykułów na ten temat.

 

 

Kwasy tłuszczowe, składniki mineralne, suplementy diety… to wszystko jest potrzebne we właściwych proporcjach. Dobre uzupełnienie diety w te elementy w formie umożliwiającej dawkowanie wygodnie i szybko to rozsądny wybór. Jednak bezpieczeństwo stosowania suplementów i innych substancji wykazujących efekt odżywczy jest najważniejsze, dlatego trzeba świadomie i odpowiednio dostarczać je do organizmu. Należy także odpowiednio zweryfikować interakcje suplementów diety.

 

Polecane wpisy na blogu:

Data publikacji:

5 min. czytania

Więcej artykułów

Poznaj produkty

Obserwuj nas

@Collibrelife